K jednotné přijímací zkoušce na střední školy, které nabízejí čtyřleté maturitní obory, se meziročně přihlásilo více uchazečů. Letos přihlášku podalo 89.729 dětí včetně zájemců o studium z řad ukrajinských azylantů. Loni se ke studiu hlásilo zhruba o 10.000 lidí méně. Na dotaz ČTK to dnes za organizaci Cermat, která zkoušky organizuje, řekla její mluvčí Jana Patáková. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se konají 13. a 14. dubna.
Podle statistik ministerstva školství (MŠMT) vycházejí z devátých tříd základních škol (ZŠ) v posledních letech stále silnější ročníky. V tomto školním roce se podle údajů resortu v devátých třídách učí asi 106.000 žáků, tedy zhruba o 33 procent víc než před čtyřmi lety. V loňském školním roce se v posledním ročníku ZŠ učilo 95.198 dětí, o rok dříve to bylo 90.286 a ve školním roce 2018/2019 jen 79.703.
Počet uchazečů o studium a počet podaných přihlášek v porovnání s předchozím rokem rostl ve všech oborech, plyne z informací Cermatu. Podle Patákové se letos na osmiletá gymnázia hlásí 18.955 dětí, a to včetně 96 azylantů z Ukrajiny, a na šestiletá gymnázia 7347 zájemců. Na čtyřletá gymnázia by chtělo zamířit 21.899 dětí, z nichž 499 je z Ukrajiny. Loni chtělo po čtyři roky na gymnáziu studovat necelých 20.000 dětí. Na střední odborné školy si v tomto roce přihlášku podalo 61.915 lidí, nejvíce od roku 2017. Loni se přitom na tyto školy hlásilo 54.072 dětí a o rok dříve pouze 40.098 zájemců. Dalších 11.341 dětí se letos hlásí na odborná učiliště, podobný počet zájemců eviduje Cermat i na lycea.
Podle odborníků na vzdělávání lze letos v některých regionech a oborech kvůli silnému populačnímu ročníku čekat problémy s kapacitou míst. Kolik jich je v nabídce pro prváky od letošního září, MŠMT neví. Přehled mají zřizovatelé škol, tedy v případě středních škol obvykle kraje, řekla ČTK mluvčí úřadu Aneta Lednová. Podle expertů kapacity středních škol se všeobecným vzděláváním, tedy hlavně gymnázií, nerostou přiměřeně k počtu zájemců.
Počet přihlášek žáků ZŠ k jednotným přijímacím zkouškám ke středoškolskému studiu s maturitou a na víceletá gymnázia stoupl oproti loňsku o 13 procent na letošních 212.344. Uchazeči si mohli podat přihlášku na dvě školy, případně ještě navíc na sportovní gymnázia.
Jednotné přijímací zkoušky se skládají z testu z matematiky a češtiny. Na test z matematiky je 70 minut, na češtinu 60 minut. Ukrajinští uprchlíci budou z rozhodnutí úřadu skládat zkoušky v upravené podobě. Mimo jiné pro tyto azylanty nebude povinná přijímací zkouška z češtiny, pokud o její zrušení požádali spolu s podáním přihlášky na SŠ. Potřebnou znalost češtiny u nich budou pracovníci školy prověřovat ústním pohovorem.
Témata: přijímací zkoušky Školství
Překvapivá slova Anny K.: Tohle připouští i po bolestivém rozchodu!
Už to není tajemství! Anna Kadeřávková zase tvoří pár s rapperem