Zemětřesení: I dnes v Turecku a Sýrii pokračují záchranné práce. V akci i český USAR tým

Do pátracích akcí se zapojili i čeští experti.

Autor: ČTK

8. února 2023 11:58 | Aktualizováno: 8. února 2023 21:24

Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12.000 mrtvých, z toho téměř 3000 na syrské straně hranice. Uvedly to dnes zahraniční tiskové agentury, které se odvolávají na oficiální statistiky obou zemí. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných.

Záchranné týmy ve snaze vyprostit ze sutin budov přeživší pracovaly v oblasti přes noc, šance na záchranu zasypaných jsou ale i vzhledem k mrazivým teplotám stále menší.

V Turecku připravila katastrofa o život 9057 lidí, uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan, který zasažené oblasti dnes navštívil. Zraněných je podle něj téměř 50.000. Zřítilo se více než 6000 budov. Erdogan připustil, že v prvním dni po katastrofě byly určité problémy ohledně pomoci zasaženým, nyní podle něj záchranné operace pokračují na plné obrátky. Podle úřadů se do záchranných prací zapojilo téměř 100.000 lidí.

Erdogan dnes rovněž odsoudil kritiku, která se na vládu po zemětřesení snesla. Podle některých je reakce vlády na katastrofu nedostatečná. "Nyní bychom měli být jednotní, je čas na solidaritu. Nemohu snést lidi, kteří vedou negativní kampaně pro své politické zájmy," uvedl turecký prezident po příjezdu do provincie Hatay. Na podobnou katastrofu není podle něj možné se připravit. Jak dodal, vláda urychlí odklízení sutin i výstavbu nových domů.

V Turecku se po zemětřesení stále pohřešuje jedna Češka, která tam má trvalý pobyt, uvedl dnes ministr zahraničí Jan Lipavský. Dodal, že další informace nemůže poskytnout. Pokud jde o poskytovanou pomoc, Lipavský doplnil, že Česko nezapomíná ani na Sýrii. "Pomoc tam zamíří přes mezinárodní organizace," dodal.

V Sýrii v oblastech pod kontrolou opozice i vlády zahynulo 2992 lidí. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby dnes informovala nejméně o 1730 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci. "Očekává se, že ten počet významně vzroste, protože pod sutinami jsou stovky rodin, více než 50 hodin po zemětřesení," uvedla organizace.

Syrská státní agentura SANA informovala, že kvůli zemětřesení je bez střechy nad hlavou bezmála 300.000 lidí. Podle všeho se ale tento údaj týká pouze oblastí Sýrie ovládaných vládou, takže celkový počet lidí bez domova bude mnohem vyšší. V oblastech u hranic s Tureckem, které mají pod kontrolou povstalci, žije kolem čtyř milionů lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo na jihozápadě Turecka nedaleko hranic se Sýrií v noci na pondělí. Následovaly další otřesy. Co do počtu obětí jde o nejničivější zemětřesení za posledních více než deset let od chvíle, kdy v roce 2011 zahynulo v japonské prefektuře Mijagi téměř 20.000 lidí.

Témata: Zemětřesení Turecko Sýrie