Distributoři začali rozvážet nové dodávky dětského sirupu Nurofen do lékáren. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Apeloval, aby ho lidé nenakupovali do zásoby. Manažer výrobce Reckitt Benckiser Bernard Wyszynski v prohlášení pro média uvedl, že firma dodala 300.000 balení, původně mělo do Vánoc přijít jen 100.000 dávek.

K dispozici je i slabší varianta léku pro děti od tří měsíců. Podle zástupců lékárenských řetězců je množství pro každou lékárnu zatím omezené, část dodávky by mohla být dostupná i pro e-shopy.

"Ve dnech 20. a 21. 12. 2022 bylo do distribučního řetězce, tedy na čtyři hlavní farmaceutické distributory, doručeno přes 300.000 balení perorální suspenze Nurofen pro děti, a to ve dvou variantách - Nurofen pro děti Jahoda 20 mg/ml určený pro pacienty od 3 měsíců ve 100ml balení; Nurofen pro děti Jahoda 40 mg/ml určený pro pacienty od 6 let ve 100ml balení," uvedla firma v prohlášení. V lékárnách by podle ní měl být dostupný do jednoho až dvou dní.

Podle mluvčího lékáren Dr.Max Michala Petrova začal rozvoz sirupů z nové dodávky už v úterý a pokračovat bude dnes a někde i ve čtvrtek. "Množství je limitované zatím jen lékárnám, distribuce je podle rozdělovníku," uvedl Petrov. Podle něj by měl být sirup postupně i v e-shopu lékárny. Podle zjištění ČTK v 15:00 nebyl v nabídce v příchuti jahoda ani pomeranč ani na dalších velkých lékárenských internetových obchodech.

Mluvčí lékáren BENU Marek Hubač na dotaz ČTK dnes dopoledne sdělil, že dodávku firma očekává tento týden, bližší termín neupřesnil. "Mimořádná dodávka bude spravedlivě rozdělena mezi zákazníky, aby se nestalo, že dojde ke spekulativním nákupům," doplnil. Podle mluvčí lékáren Pilulka Darii Zverevské bude dodaný sirup jahodové příchuti s dvouprocentní a čtyřprocentní koncentrací účinné látky. "Další podmínky jsou zatím v jednání," dodala s tím, že situace je zatím velmi nepřehledná.

Ministr Válek na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že v prvních lékárnách už jsou sirupy dostupné. "Je opravdu zbytečné léky skupovat, je zbytečné dělat si zásoby, je to nesmyslné," řekl ministr. Lék má podle něj omezenou dobu použitelnosti a musí být skladovaný v chladu. "Pokud je budeme skupovat, pak se může stát, že budou zase chybět těm, kteří je potřebují," dodal. Zopakoval, že u volně prodejných léků, jako je Nurofen, má stát omezené možnosti pro regulaci prodeje. U léků na předpis má výpadky řešit připravovaná novela zákona o léčivech, která má stanovit distributorům povinnost držet u vybraných dvouměsíční zásobu. Platit by mohla od roku 2024.

"Žili jsme dva roky v izolaci, děti nechodily do školy, nosily se respirátory, takže tady vlastně nebyly respirační onemocnění a populace je teď velmi citlivá," doplnil Válek. Farmaceutické firmy podle něj s větší poptávkou nepočítaly. "Spotřeba najednou řádově vzrostla a tím nastal problém," řekl. Ministerstvo zřídilo k problematice výpadků léků také pracovní skupinu, další podrobnosti o řešení chce sdělit na tiskové konferenci ve čtvrtek.

"Výpadek je velmi nepříjemný, rodiče obvykle byli zvyklí na tyto přípravky," uvedla na dotaz ČTK dětská lékařka Hana Cabrnochová, která působí i v orgánech České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Nejcitelnější byl ale podle ní výpadek dětských čípků proti horečce. "Na sirup byly děti zvyklé a obtížněji někdy přijímají jiné lékové formy. Pro nejmenší děti jsou důležité čípky, protože účinkují nejrychleji. Děti také při horečce někdy i zvrací a není možné jinou lékovou formu ke srážení horečky použít," vysvětlila.

Čípky dokážou některé lékárny po předepsání lékařem vyrobit, kapacity jsou ale omezené. "Léky s účinnou látkou ibuprofen se používají v případě horečky, ale i z důvodů protizánětlivých, například při léčbě zánětu středního ucha, kde kombinujeme i analgetický účinek, tedy fungují i proti bolesti," doplnila lékařka.

Témata:

Vlastimil Válek (TOP 09) | léky | Lékárny | stars24.cz