Ve věku 79 let zemřel bývalý kriminalista a dlouholetý šéf pražské "mordparty" Jiří Markovič. Informoval o tom dnes na webu deník Blesk s odkazem na jeho manželku. Mezi Markovičovy mediálně nejznámější případy patří dopadení takzvaného spartakiádního vraha Jiřího Straky nebo sadistického sériového vraha Ladislava Hojera.

Případy prvního oddělení, které léta vedl, se nechali inspirovat tvůrci stejnojmenného seriálu České televize.

Markovič se narodil 16. listopadu 1942 v Boleradicích na jižní Moravě. K policii nastoupil v roce 1964, o dva roky později se dostal na oddělení vyšetřování. Od ledna 1977 nastoupil na odbor vyšetřování hlavního města Prahy, v roce 1986 začal řídit jedno ze dvou tehdejších oddělení vražd. Do důchodu odešel v roce 1999.

Jeden z nejznámějších českých kriminalistů vyšetřoval případ Jiřího Straky, který v 16 letech před spartakiádou v roce 1985 zavraždil v hlavním městě tři ženy, dvě se zavraždit pokusil a pět jich znásilnil. "Pro něj bylo zabití člověka jako zamáčknutí mouchy," řekl Markovič ČTK v roce 2016.

Městský soud v Praze Straku v prosinci 1985 odsoudil jako mladistvého k deseti letům odnětí svobody. Před soud Markovič dostal i Hojera, který na přelomu 70. a 80. let brutálně zavraždil pět žen, dopustil se řady znásilnění, a dokonce i kanibalismu. Dostal za to trest smrti.

O svých nejznámějších případech napsal Markovič s Viktorinem Šulcem knihu Lovec přízraků s podtitulem Vraždy, které šokovaly republiku. Na svou práci při vyšetřování nejzávažnějších zločinů vzpomínal také v knize Kriminalista Jiří Markovič - legenda pražské mordparty deviantům na stopě.

Témata:

Markovič, Jiří (kriminalista) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse