Podávání žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě provázejí potíže. Aplikace má výpadky, přihlášení přes elektronickou identitu může trvat déle.

Na svém twitteru to oznámilo ministerstvo práce. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v České televizi řekl, že za zpomalováním přijímání žádostí jsou problémy v komunikaci mezi servery, kdy se ověřuje identita žadatelů. Příspěvek 5000 korun je na děti, kterým nebylo k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce roku teprve narodí. Získat ho mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti ho dostávají automaticky, ostatní musí požádat.

"Systém jsme spustili během víkendu. K dnešní 09:00 máme víc jak 45.000 odbavených, přijatých žádostí zhruba na víc jak 75.000 dětí a zhruba 1700 žádostí, které jsme přijali přes síť Czech Pointů," uvedl Jurečka. Podle něj se v posledních dvou hodinách přijímání žádostí zpomaluje, když se ověřuje elektronická identita. Na ověření se čeká pár minut. "Problém je v komunikaci mezi servery... Systém běží, žádosti přijímáme," uvedl šéf resortu. Za potíže se omluvil. Větší nápor žadatelů očekává dnes přes den, po jeho opadnutí by měl systém fungovat bez průtahů.

Do 11:00 pak ministerstvo evidovalo přes 55.000 žádostí. Jen mezi 10:00 a 11:00 přijalo dalších 1600 žádostí z Czech Pointů. Předtím ministerstvo na twitteru uvedlo, že přihlášení přes elektronickou identitu může trvat déle. "Víme i o výpadcích. Problém nevznikl na naší straně, ale intenzivně jej řešíme," napsalo ministerstvo.

On-line formulář je možné vyplnit jen s elektronickou identitou, tedy třeba s tou bankovní. Řada údajů je v žádosti už vypsaná. Lidé pak musí zadat případně adresu skutečného pobytu. Vyberou způsob doručení peněz a komunikace s úřadem. Doplní jména a rodná čísla dětí a údaje o partnerovi, nebo zaškrtnou, že jsou samoživitelé. Na závěr potvrdí čestná prohlášení o příjmu a členech domácnosti. V Czech Pointu by k podání žádosti měl stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí. Pěstouni či jiní pečující by měli dodat doklady, které potvrzují vztah k dítěti. Je to třeba rozhodnutí o svěření do péče. Kopie je možné nahrát i do on-line žádosti. Při střídavé péči by měl žádat jeden z rodičů.

Témata:

Sociální dávky | Ministerstvo práce a soc. věcí | stars24.cz

Vstoupit do diskuse