Digitalizace agendy ministerstva práce a sociálních věcí má i své stinné stránky. Patří mezi ně podvodné útoky. Úřad v pondělí upozornil na podvodné SMS zprávy, které mohou lidé obdržet.

Ministerstvo v posledních týdnech rozjíždí on-line formuláře, jejichž prostřednictvím lze požádat o nejrůznější příspěvky. Nejnověji byla od srpna spuštěna žádost o rodičovský příspěvek.

Úřad ale včera varoval žadatele před falešnými formuláři. "Upozorňujeme na podvodný odkaz vedoucí na stránky, které se tváří jako web MPSV," uvedlo ministerstvo na twitteru.

K příspěvku připojilo i názorný příklad podvodné SMS zprávy, ve které je zakomponován odkaz, zdánlivě vedoucí na stránky ministerstva. Jeho oficiální doména je však mpsv.cz

Jde o tzv. phishing, což je podvodná technika sloužící k získávání citlivých údajů v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti se předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, aukčních webů, on-line platebních portálů, úřadů státní správy nebo od IT administrátorů.

Témata:

Ministerstvo práce a soc. věcí | Hackeři | stars24.cz