Hasiči kvůli požáru v Národním parku České Švýcarsko evakuují obyvatele z obce Mezná a osady Mezní Louka. Jde o desítky lidí, které hasiči převážejí do Krásné Lípy. Jsou tam pro ně připraveny náhradní prostory. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Ještě před tím hasiči evakuovali zhruba 80 lidí z Pravčické brány a desítky skautů se evakuovaly z tábora v Dolském Mlýně.

Hejtman kraje Jan Schiller (ANO) po jednání krizového štábu řekl, že plameny jsou nedaleko obytných domů. Otázkou podle něj je, co se stane v noci, kdy hasiči nemohou v zásahu naplno pokračovat. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) je situace mimořádná.

"Situace je hodně komplikovaná, protože terén je málo přístupný, horko, vítr do toho, sucho, pozůstatky kůrovcové kalamity, je to skutečně mimořádné," řekla dnes novinářům Hubáčková, která na místo dorazila. Podle ní nyní ministerstvo pomoci nemůže, hasiči podle ní zásah zvládají jak technicky, tak personálně. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru po 18:00 uvedl, že požár dál zhoršuje vítr. Na zásah podle něj jede osobně dohlédnout generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.

Někteří zasahující hasiči se odpoledne museli evakuovat, začaly totiž hořet koruny stromů. "V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. Kvůli tomu byly povolány také německé jednotky," řekl ČTK zhruba v 15:30 mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Jednotky se však vrátily zpět kvůli rozšíření požáru na německé straně. Z Libereckého a Středočeského kraje hasiči stahují cisterny, dodal mluvčí.

"Chtěl bych požádat hlavně turisty, aby přehodnotili své plány, aby sem nejezdili," řekl hejtman. Podle něj byl už dopoledne vydán zákaz o vstupu do lesů. Kromě Krásné Lípy nabídl součinnost také Děčín. Někteří turisté ubytovaní v Mezné či v Mezní Louce vyrazili na výlet a nemají své věci. Podle hejtmana je k ubytovacím zařízením dovezou hasiči. Turista z Německa dnes ČTK řekl, že jel na výlet a při cestě zpátky se dozvěděl o evakuaci jeho hotelu. "Jel jsem na kole kolem zastávky a brečela tam paní s dítětem. Řekly mi, že mají ve stejném hotelu jako já všechny věci a nemají se pro ně jak dostat," řekl dnes turista ČTK. Podle jeho slov ženu i s dítětem nakonec někdo k ubytování dovezl, on čeká na odvoz u zbrojnice ve Hřensku.

Les mezi Hřenskem a Pravčickou bránou začal hořet v neděli ráno, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Dnes dopoledne hasiči uvedli, že se požár dál nešíří. Odpoledne se ale vývoj zvrátil a oheň se kvůli větru začal znovu šířit.

Požárem je zasaženo více než deset hektarů lesa

U Hřenska na Děčínsku je zasaženo více než deset hektarů lesa. Novinářům to řekl ředitel správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Odpolední odhad zasažení porostu, který se pohyboval mezi pěti až deseti hektary, už podle Bendy neplatí. Silný vítr odpoledne situaci zdramatizoval. Turisty žádá, aby do Hřenska a jeho nejbližšího okolí nejezdili a vybrali si ohněm nezasaženou část rezervace. Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu.

"Požár se rozšířil poměrně dramaticky. Dnes ráno jsem byli lehce optimističtí, že by dneska požářiště mohla být pod kontrolou, nicméně začal foukat poměrně silný vítr, který to rozdmýchal a situaci zdramatizoval," uvedl Benda.

U Hřenska na Děčínsku zasahuje více než 150 hasičů. Nad obcí létá každých pět minut vrtulník, který kropí požár, jenž je z obce na dohled. Oheň se už rozšířil i na německou stranu. O evakuaci Hřenska zatím krizový štáb nepřemýšlí. Odpoledne se evakuovali i někteří hasiči, začaly totiž hořet koruny stromů.

Les mezi Hřenskem a Pravčickou bránou začal hořet v neděli, kdy byl vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu. Dnes dopoledne se hasiči domnívali, že je požár pod kontrolou. Odpoledne se museli evakuovat obyvatelé Mezné a Mezní Louky, zhruba 80 turistů z Pravčické brány a desítky skautů z tábora v Dolském Mlýně. ČTK na místě zjistila, že je kvůli požáru uzavřený jeden z hotelů přímo v obci Hřensko.

Podle Salova by požár mohl být srovnatelný s požárem z roku 2006, kdy hořelo pod Havraní skálou na Jetřichovicku. "Ale tady se pohybujeme ještě v o dost horších podmínkách, protože se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům," zdůraznil Salov. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu. "Máme strach o místní kulturní dědictví," dodal.

Témata:

požár lesa u Hřenska (červenec 2022) | Hasiči | České Śvýcarsko | stars24.cz