Uprchlíci z Ukrajiny: Česko udělilo ochranu 363 tisícům běženců, v zemi jich je ovšem méně

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Autor: stars24.cz, ČTK

3. června 2022 17:39

Od počátku války na Ukrajině dostalo v Česku víza 363.295 uprchlíků. Údaje dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Podle dřívějšího vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se v Česku nachází zhruba 300.000 uprchlíků z Ukrajiny.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 363 295 lidem z Ukrajiny, ve čtvrtek jich přibylo 893. Cizinecké policii se přihlásilo více než 277 tisíc osob, dalších 2686 jen za včerejší den. Hlásit se nemusí děti do 15 let, kterých je mezi uprchlíky asi třetina.

Pražský primátor Zdeněk Hřib ve středu oznámil, že hlavní město k 15. červnu uzavře asistenční centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, které je společné pro Prahu a střední Čechy. Metropole se potýká s velkým přílivem běženců, podle Hřiba je jich v Praze čtyřikrát více než v některých dalších krajích. Kvůli velkému množství převážně romských uprchlíků z Ukrajiny přebývajících na pražském hlavním nádraží byla vybudována stanová městečka v Troji a Malešicích.

Asistenční centrum ve Vysočanech má být podle Hřiba uzavřeno do doby, než magistrát zjistí, že se vyrovnává zátěž mezi kraji a že vláda stanovila dostatečně motivační kroky, které přimějí uprchlíky k přestěhování. Následně o jeho otevření bude opět jednat magistrátní krizový štáb.

Rakušan uvedl, že o běžence se Česko při uzavření pražského centra dokáže postarat. O situaci v Praze bude s Hřibem 17. června jednat premiér Petr Fiala (ODS). Podle statistik ministerstva vnitra se dosud v Praze ohlásilo 84.276. Podle hasičů bylo v hlavním městě do konce května zaregistrováno zhruba 94.500 Ukrajinců.

Vláda ve středu schválila návrh zákona, který v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny umožní rychle postavit dočasné stavby pro bydlení a vzdělávání. Ministerstvo školství navrhlo, aby školy mohly vytvářet pro ukrajinské děti oddělené třídy, pokud pro ně nebudou mít dost místa v běžných. Běženci, kterým není vyplácena humanitární dávka, budou mít možnost kromě ubytování a stravy získat zdarma prostředky osobní hygieny a léky.

Témata: uprchlíci