Úřady v Česku evidují více než 318 tisíc lidí, kteří do země přišli z válkou zmítané Ukrajiny. Většinu uprchlíků tvoří ženy a děti. V sobotu obdrželo speciální víza méně uprchlíků než před týdnem.

Podle aktuálních dat, která na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra, byla v Česku udělena dočasná ochrana více než 318 tisícům lidí, v sobotu jich přibylo 1141. Cizinecké policii se včera přihlásilo dalších 1467 osob, celkově již 208 tisíc. 

Po začátku invaze česká vláda prodloužila lhůtu pro nahlášení na policii po příjezdu do země na 30 dnů, tento týden ji vrátila na původní tři dny. Do tří dnů musí lidé hlásit i změnu adresy pobytu. Děti do 15 let na policii místo pobytu hlásit nemusí.

Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z poloviny dubna se počet běženců v Česku ustálil na zhruba 300.000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale z Česka odjíždějí.

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají v Česku víza dočasné ochrany, která jim umožňují v zemi pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování. Víza mohou získat uprchlíci z válečných oblastí i lidé z Ukrajiny, kteří v Česku žijí s povolením k přechodnému pobytu.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z poloviny měsíce odešlo z Ukrajiny od počátku bojů přes pět milionů lidí. Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti a většina míří do Polska.

Témata:

uprchlíci | stars24.cz