Romové z Ukrajiny: O využití objektů určených pro jejich ubytování má být jasno do pátku

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Autor: ČTK

28. dubna 2022 11:50

O využití tří vytipovaných státních objektů pro ubytování příchozích Romů by mělo být definitivně rozhodnuto nejpozději do pátku. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vytipoval 21 nemovitostí, ne všechny jsou však podle Rakušanova úterního vyjádření vhodné.

Vybrané nemovitosti se stát bude snažit během příštího týdne uzpůsobit tak, aby byly připravené pro ubytování. Odhadem poskytnou zhruba 300 míst, míní Rakušan. Objekty se nacházejí v Jihomoravském a Středočeském kraji a na Vysočině.

Vytipované nemovitosti stát poslal hejtmanům k posouzení. Některé se ukázaly jako zcela nevhodné, jiné mohou být použitelné do budoucna pro nějaký tip ubytování. Tři lze využít po souhlasu regionálních politických autorit, řekl dnes ministr. Dokud nebudou podepsány smlouvy, nechce zveřejnit přesné lokality.

Romské neziskové organizace přislíbily, že se postarají o provoz těchto zařízení. Stát bude zajišťovat například jídlo. Na jednání s hejtmany Rakušan v úterý také nabídl, že přímo do krajských asistenčních center pomoci uprchlíkům lze vyslat zástupce romského neziskového sektoru.

Ministr opět také upozornil na to, že část romských běženců tvoří lidé s maďarskými pasy, kteří podle společných unijních pravidel nemají nárok na pomoc v Česku, ale měli by o ni žádat v Maďarsku. Totéž se týká i lidí, kteří mají ukrajinský, ale i ještě nějaký další pas.

Témata: uprchlíci Vít Rakušan (STAN)