Česká národní banka dnes připomněla, že v průběhu letošního roku skončí platnost některých bankovek. O které jde a jak se jich případně zbavit?

Bankovky o hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995 až 1999 přestanou platit 30. června 2022. Od těch, které zůstávají v oběhu, jsou nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku.

"Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky," uvedla národní banka. 

Až do konce června 2024 bude možné neplatné bankovky vyměnit na pokladnách všech úvěrových institucí provádějících pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 už bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, avšak po neomezenou dobu.

Témata:

CZK | česká národní banka | stars24.cz