Sberbank CZ oznámila na svých internetových stránkách, že dočasně omezila všechny karetní transakce. Zároveň uvedla, že byla nucena z bezpečnostních důvodů uzavřít své pobočky.

Ty uzavřela již v pátek ve 14:00. Internetové bankovnictví, které od pátečního poledne nefungovalo, je již částečně obnoveno, uvedla banka. Podrobnosti k omezením ČTK u Sberbank zjišťuje.

Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, uvedla v pátek, že důvodem uzavření poboček byly bezpečnostní problémy na pobočkách. Ve čtvrtek a v pátek se totiž před některými pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. V pátek také nefungovalo její internetové bankovnictví.

Některé české firmy kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhlašují bojkot služeb banky Sberbank CZ.

Hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank Russia. Jejím padesátiprocentním vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři, banka se obchoduje na burze. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120.000 klientů.

Pobočky Sberbank zůstanou v pondělí zavřené, zastavené zůstanou transakce kartou

Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, ponechá v pondělí své pobočky uzavřené. Zastavené zůstanou rovněž karetní transakce a internetové bankovnictví. Banka o tom dnes informovala ČTK. Důvodem je podle banky výrazný odliv vkladů klientů kvůli konfliktu na Ukrajině.

Banka uvedla, že na řešení mimořádné situace spolupracuje se svým akcionářem a průběžně informuje Českou národní banku. Centrální banka již v pátek uvedla, že situaci kolem Sberbank monitoruje a z pozice dohledu i řeší.

"Pobočky banky, které byly z bezpečnostních důvodů v pátek 25. února uzavřeny, nebudou v pondělí otevřeny a zastavené zůstanou rovněž karetní transakce a internetové bankovnictví," uvedla banka. Vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny. Informace o dalších krocích bude banka zveřejňovat na svých internetových stránkách www.sberbank.cz.

"Je mi velice líto situace, které nyní čelí naši klienti, obchodní partneři i zaměstnanci. I přes úzkou spolupráci s naším akcionářem se nám bohužel nepodařilo nadále zajistit poskytování služeb našim klientům v plném režimu. Společně s našimi zaměstnanci vyvíjíme maximální úsilí k tomu, abychom překonali následky aktuální geopolitické situace a našli co nejpřijatelnější řešení pro všechny naše klienty co nejdříve. Ráda bych jim všem poděkovala za pochopení této mimořádné situace, kterou způsobily externí faktory. Rovněž jsme informovali ČNB a úzce s ní spolupracujeme," uvedla předsedkyně představenstva a generální ředitelka Sberbank CZ Marijana Vasilescuová.

Témata:

Sberbank | stars24.cz

Vstoupit do diskuse