Většinu území České republiky dnes zasáhl silný vítr a zkomplikoval železniční i silniční dopravu. Od elektrického proudu odstřihl statisíce domácností. Poruchy se sice daří odstraňovat, večer ale stále zůstávalo bez proudu téměř 50.000 odběratelů. Všechny dodávky elektřiny se dnes obnovit nepodaří.

Hasiči v souvislosti s počasím měli do dnešního podvečera 4500 výjezdů, šlo zejména o popadané stromy a ulomené větve. Mnoho skiareálů kvůli počasí přerušilo provoz.

V nižších polohách měl ráno vítr většinou rychlost do 90 kilometrů v hodině. Na Sněžce ale meteorologové naměřili náraz o rychlosti 181 kilometrů v hodině, na hřebenové Luční boudě pak 129 km/h. Obojí odpovídá síle orkánu. Během pozdního odpoledne vítr částečně slábnul, nicméně varování meteorologů před silným větrem platí pro celou zemi do dnešní půlnoci. Ve druhé polovině noci a v pátek dopoledne bude vítr jen mírný, ale odpoledne začne znovu zesilovat. Silně foukat bude minimálně do sobotního večera. Upozornění před silným větrem na následující dny vydali meteorologové ale s nízkým stupněm nebezpečí.

Správa železnic (SŽ) řešila 141 mimořádných událostí v souvislosti s větrem. Popadané stromy komplikovaly provoz hlavně v Čechách. Většinu tratí se už podařilo zprovoznit, někam se ale vlaky vrátí až v pátek.

Úseky mezi Chodovou Planou a Planou u Mariánských Lázní na západě Čech stejně jako trať Žďár nad Sázavou - Ostrov nad Oslavou na Vysočině by se měly zprovoznit ještě dnes. Až v pátek se vlaky rozjedou mezi stanicemi Střezimíř - Heřmaničky na koridoru mezi Prahou a Táborem, v úseku Cheb - Františkovy Lázně a Františkovy Lázně - Hazlov v Karlovarském kraji i na trati spojující Havlíčkův Brod, Jihlavu, Horní Cerekev, Počátky a Žirovnici na Vysočině. Ve stejném kraji je nyní zastavený železniční provoz také mezi Leštinou a Světlou nad Sázavou. Kdy se obnoví, správci železnic ještě zjišťují.

Popadané stromy zablokovaly i některé silnice a policisté v souvislosti s tím evidují i několik dopravních nehod. Například na hlavním tahu z Klatov do Domažlic silný vítr ráno zřejmě zavinil nehodu dvou osobních vozů. Řidiči jednoho z nich se u obce Kout na Šumavě otevřelo za jízdy víko motoru a vjel do protisměru, kde se střetl s protijedoucím automobilem. Tři spolujedoucí děti podle policie utrpěly zranění. Většinou se ale nehody způsobené silným větrem obešly bez vážnějších zranění. A to i v případě pádu stromu na autobus u Lomnice nad Popelkou. V autobuse bylo v tu dobu osm cestujících a řidič, nikomu z nich se nic nestalo.

Bez proudu bylo dopoledne asi 300.000 domácností. Od té doby se podařilo jejich počet výrazně snížit. Společnost ČEZ večer eviduje 39.000 domácností bez elektřiny, distribuční firma EG.D ze skupiny E.ON pak asi 10.000. Nejvíce lidí bez proudu je v Pardubickém kraji. Všechny poruchy se dnes opravit nepodaří, do pátku by ale měly zůstat podle odhadu distributorů bez elektřiny maximálně stovky domácností.

Počasí narušilo dnes lyžování prakticky v celé zemi. Vleky stály buď kvůli větru nebo kvůli výpadkům proudu. Národní park Šumava doporučil lidem, aby kvůli větru a popadaným stromům nechodili do tamních lesů a na hřebenové túry. Stejné doporučení platilo i v Krkonoších a Beskydech. Nejezdila ani lanovka na Sněžku, některé lanovky ve Špindlerově Mlýně a kabinová lanovka na Černé hoře nad Janskými Lázněmi.

V platnosti je do pátečního rána také výstraha před vzestupem hladin toků v důsledku vydatných srážek. Týká se to severu a jihozápadu země. Deště a tání sněhu dnes vzedmuly hladiny Labe na některých místech na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Večer ještě zůstával třetí stupeň v Brodě a ve Stanovicích. Na několika dalších místech republiky platil první či druhý stupeň.

Témata:

vítr | Energetika | Elektřina | stars24.cz

Vstoupit do diskuse