Poslanci by měli tento týden zrychleně schvalovat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna nebo dálkové výuky kvůli covidu-19.

Po odkladu by mohli začít diskusi o zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí a volit zbývajícího, šestého místopředsedu dolní komory. Favorizovaný kandidát ANO Karel Havlíček pozici nyní pravděpodobně nezíská. Lednová schůze Sněmovny pokračuje od úterního odpoledne, skončí v pátek.

Zavedení korespondenční volby ze zahraničí patří k cílům vládní koalice, naráží ale na odpor zejména opoziční SPD. Odmítavý postoj se očekává od poslanců SPD také k novele pandemického zákona, která mimo jiné ruší nynější časové omezení účinnosti jeho stěžejních částí o vydávání protikoronavirových opatření do konce února. Naopak opoziční ANO by mohlo předlohu podpořit, když vznikala ještě za bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

Předloha předpokládá, že restrikce budou moci zahrnout širší okruh činností než teď a úřady budou moci nařídit testování například podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví ze zákona oznamovat lidem ústně nebo písemně, a to například krátkou textovou zprávou.

Ředitelům škol dá navrhovaný vládní zákon pravomoc vyhlásit v případě velkého počtu učitelů v karanténě mimořádné ředitelské volno nebo distanční výuku po dobu až deseti dnů. Rodiče budou mít v této době nárok na ošetřovné. V současnosti mohou ředitelé rozhodnout až o pěti volných dnech za rok. Mimořádné volno by mohli vyhlásit v případě, že by kvůli šíření nákazy škola dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku.

Témata:

Poslanecká sněmovna | stars24.cz

Vstoupit do diskuse