Ceremoniál předání státních vyznamenání se uskuteční 7. března u příležitosti výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. ČTK to potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman předá ocenění osobnostem, které se rozhodl vyznamenat k loňskému a předloňskému 28. říjnu. O konání slavnosti 7. března dnes informoval server Seznam Zprávy.

Tradiční slavnostní večer na Pražském hradě byl 28. října 2020 odložen kvůli špatné epidemické situaci, na podzim loňského roku se nemohl uskutečnit kvůli pobytu Zemana v Ústřední vojenské nemocnici. Jako náhradní termín byl určen 1. leden 2022, který je, stejně jako 28. říjen, takzvaným řádovým dnem. Opět byl ale odložen, důvodem byla opět situace spojená s koronavirem.

Slavnostní ceremoniál se podle Ovčáčka na základě rozhodnutí Zemana uskuteční v pondělí 7. března tradičně ve Vladislavském sále Pražského hradu. "Prezident republiky zvolil toto datum proto, že si připomeneme 172. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka," uvedl mluvčí. Na druhý den pak připadá deváté výročí Zemanovy inaugurace. Ovčáček dodal, že ceremoniál se uskuteční v souladu s platnými opatřeními proti epidemii.

Prezident se rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva herečce Jiřině Bohdalové nebo kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi. Stejný řád 7. března dostanou posmrtně podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody. Celkem Zemanův seznam zveřejněný na konci října čítal 29 osobností včetně psychiatra a spisovatele Jana Cimického. Ten se po obviněních ze sexuálního napadení a obtěžování, která proti němu vzneslo několik žen, rozhodl vyznamenání nepřevzít.

Další téměř čtyři desítky lidí Zeman ocenil již v roce 2020. Šest z nich obdrželo Řád bílého lva, a to bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn jím byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka. Za zvládnutí první vlny epidemie jej dostal bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Mezi oceněnými byl i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část volebního zákona, se ale Zeman rozhodl mu Řád Tomáše Garrigua Masaryka neudělit.

Zeman se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními obtížemi, kvůli kterým byl od září téměř dva měsíce v nemocnici. Nyní o něj na zámku v Lánech pečují zdravotní sestry soukromé společnosti. Veřejně prezident vystupuje jen výjimečně.

Témata:

státní vyznamenání | Miloš Zeman | stars24.cz

Vstoupit do diskuse