Ochránci neumožní přímý kontakt prezidenta Miloše Zemana s osobami, které předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou. Na twitteru to dnes uvedla policie. Vyhoví tak požadavku Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, v níž je Zeman od neděle. Jeho ošetřujícím lékařem je ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. ÚVN policii následně poděkovala za vstřícnost.

"Pan prezident je pacientem ÚVN a tímto opatřením jsou zajištěna standardní pravidla, která platí pro návštěvy u pacientů ÚVN," napsala nemocnice na twitteru.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ve čtvrtek uvedla, že prezidentův kancléř Vratislav Mynář přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil.

Nikdo ze zdravotnického personálu nebyl setkání přítomen. Nemocnice se také distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu.

Vondráček ve čtvrtek po setkání s prezidentem v ÚVN novinářům řekl, že Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu a že podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny. "Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Samozřejmě je nemocný, takže leží na jednotce intenzivní péče," řekl šéf dolní komory, podle kterého šlo o příjemné a lidské setkání.

Podle tří zdrojů Deníku N přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáš Tyll návštěvu od prezidenta vykázal. Nepřišli totiž podle nich jen Mynář s Vondráčkem, ale také například ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Hrad čelí dlouhodobé kritice kvůli informování o prezidentově zdravotním stavu. Na čtvrtečním briefingu na Hradě vystoupila prezidentova žena Ivana s dcerou Kateřinou. Podle manželky prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Spekulace o zdravotním stavu označila za minimálně neetické. Novináři neměli možnost pokládat dotazy.

Na prezidentova kancléře se už dříve obrátil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Chce vědět, jaká je prognóza dalšího vývoje Zemanova zdraví. Podle některých politiků by se Parlament měl zabývat tím, zda prezidenta nezbaví pravomocí pro neschopnost zastávat úřad. Podle některých ústavních právníků by ale byl takový postup několik dní po začátku hospitalizace předčasný. Vystrčil ve čtvrtek večer ČTK napsal, že odpověď na žádost zatím nedostal.

Důvodem Zemanova převozu do nemocnice byly podle nedělního Zavoralova vyjádření komplikace provázející chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.

Témata:

Miloš Zeman | Policie ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse