Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy. Evakuuje obyvatele domů i škol a také část Fakultní nemocnice Ostrava, nikoliv ale pacienty. Evakuace se týká asi 1000 lidí. Až skončí a lidé budou v bezpečí, policejní pyrotechnik se pokusí pumu zneškodnit. Kdy to bude, momentálně není jasné. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezské policie René Černohorský.

Podle informací ČTK jde o leteckou pumu z 2. světové války, na kterou narazili dělníci při výkopových pracích. Z důvodu nalezení nevybuchlé munice je uzavřena část Ostravy-Poruby, takzvaná stará Poruba a část prvního porubského stavebního obvodu. "Probíhá evakuace osob z rodinných domů, školských zařízení, a to v rozsahu 600 metrů od nálezu," řekl mluvčí.

Mluvčí fakultní nemocnice Petra Petlachová ČTK řekla, že evakuace se dotkla jen ředitelství nemocnice v Domě sester. "Ten ještě leží v perimetru, který policie evakuuje. Pacientů, lůžkové části a dalších pavilonů se situace nedotýká," uvedla.

Černohorský doplnil, že letecká puma o velikosti 60 na 90 centimetrů se našla při kopání plynové přípojky mezi rodinnými domy dnes okolo 10:00. Váží asi 100 kilogramů. "Momentálně je na místě jednotka pyrotechniků z Frýdku-Místku i Olomouce. Jsou tam také hasiči a strážníci," řekl Černohorský. Dodal, že lidé postupně opouští své domovy, školy a zaměstnání.

"Někteří jsou imobilní. Těm pomáháme. Zajišťujeme jejich převoz do domu pro seniory Slunečnice," řekl Černohorský. Dodal, že policisté postupně obcházejí dům od domu a byt od bytu. "Oblast je ale velká," dodal. V souvislosti s nálezem munice policie uzavřela několik ulic - 17.listopadu, Nábřeží SPB, K Myslivně a Vřesinská, a to pro veškerou dopravu.

Na Opavsku a Ostravsku jsou podobné nálezy časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území tehdejšího Československa.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. V roce 2013 například dělníci pracující na opravě historického Müllerova domu v Opavě narazili na leteckou pumu. Uzavřena byla proto i vedlejší hlavní výstavní budova Slezského zemského muzea. Kvůli nálezu bylo evakuováno 400 lidí i z okolních objektů. V Ostravě-Svinově, kde byly také těžké boje, se o rok později našla letecká puma v areálu školy. Policie evakuovala 35 dětí a zaměstnanců školy.

Témata:

Ostrava | Policie ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse