Několik stovek lidí demonstrovalo dnes na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením. Lidé protestovali například proti takzvaným covidovým certifikátům. Protest pořádal mimo jiné Volný blok, podle facebookové události ale také iniciativa Vraťme děti do školy. Během demonstrace policie zadržela jednoho z účastníků, načež byla napadena desítkami lidí. Zasahovat museli těžkooděnci.

Odpoledne jeden z účastníků shromáždění zablokoval dopravu, nereagoval na výzvy policistů, policie ho proto zadržela. Desítky lidí při jeho zadržení zaútočily na policisty, pořádek zjednali těžkooděnci. Kolem 15:00 bylo podle policie na místě 400 až 500 lidí. ČTK to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Okolo náměstí už kolem 08:00 projížděla troubící auta s českými vlaječkami, některé tramvaje musely kvůli provozu na chvíli zastavit. Později byl průjezd kolem Malostranského náměstí omezen.

Protestující drží zejména české vlajky. Někteří mají transparenty například s nápisem "Pro svobodu volného pohybu" nebo "Stop očkování dětí". Demonstraci přihlížejí desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Lidé na náměstí od rána sledují projekci jednání Sněmovny.

Zhruba v poledne s projevem vystoupil mimo jiné předseda krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas. Zástupci této strany budou na sněmovních kandidátkách Volného bloku, Vandas sám se o poslanecký mandát ucházet nebude. Asi v 16:45 ke svým příznivcům na Malostranském náměstí promluvil poslanec Lubomír Volný (Volný blok), kterého chvíli před tím z jednacího sálu vyvedla ochranná služba Sněmovny.

Poslanec byl vykázán kvůli tomu, že nechtěl opustit řečniště, i když ve vyhrazených pěti minutách neřekl nic k projednávanému zákonu o hlasování v karanténě při říjnových volbách do dolní komory. Na náměstí demonstranty mimo jiné vyzval k tomu, aby v nadcházejících volbách dali svůj hlas Volnému bloku.

Protestující lidé odpoledne zablokovali výjezd z náměstí do Letenské ulice, tudíž ani tramvaje nemohly místem projíždět. Na místě byli těžkooděnci. Policie opakovaně vyzývala občany k opuštění vozovky, upozorňovala je, že v opačném případě se dopouštějí protiprávního jednání. "V průběhu shromáždění byla jedna osoba omezena na osobní svobodě pro podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby," uvedl mluvčí policie.

Policie následně na twitteru uvedla, že při řešení situace dav několik desítek lidí zaútočil na policisty, a proto na místo dorazila speciální pořádková jednotka. "Nikdo další nebyl omezen na osobní svobodě a situace se uklidnila," konstatovala policie.

Desítky protestujících se dopoledne zároveň seskupily před zábranami u Sněmovní ulice, kde situaci sleduje policie. Demonstranti spustili ohlušující pískot a troubení. Kolem 13:00 už prostor opustili, později však znovu několik desítek lidí u zátarasů protestovalo.

Volný blok vedený nezařazeným poslancem Lubomírem Volným v magistrátním přehledu oznámených veřejných shromáždění jako účel demonstrace uvedl protest proti schválení novely volebního zákona.

Témata:

Demonstrace | Lubomír Volný | Policie ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse