Na Vysočině zůstává po nočních bouřkách bez dodávek elektrické energie přes 5000 domácností, okolo 13:00 to bylo 21.000 domácností. Poruchy postupně opravují společnost ČEZ i EG.D, které elektřinu v kraji distribuují. Nejvíc zasažené je Pelhřimovsko. Hlavním důvodem poruch jsou stromy a větve, které v bouřce spadly do elektrického vedení. Vyplývá to z vyjádření zástupců energetických společností.

"Na Vysočině máme pět poruch na vedení vysokého napětí, počet obyvatel, kterým elektřina nejde už se snížil, je to okolo 600 domácností," řekla v 17:00 ČTK mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. ČEZ zásobuje na Vysočině elektřinou Havlíčkobrodsko. Před 14:00 tam bylo bez proudu asi 2500 domácností.

Společnost EG.D, která je dodavatelem elektřiny v ostatních částech Vysočiny, evidovala ke 13:00 asi 18.500 domácností, kde elektřina nefungovala. Nejpostiženější bylo Pelhřimovsko, kde výpadek v důsledku poruch postihl 12.700 domácností, k 16:00 se počet domácností bez proudu snížil na 2700, v celé Vysočině evidovala EG.D k 16:00 asi 4700 domácností bez elektřiny. "Na opravách následků nočních bouřek intenzivně pracujeme už od nočních hodin a v zasažených regionech máme posílené kapacity, a to jak v terénu, tak na dispečincích," řekla mluvčí společnosti EG.D Martina Slavíková.

Bouřky, které přes Vysočinu přešly v úterý po 21:00, zaměstnaly také hasiče. Od úterního večera vyjížděli především kvůli odstraňování popadaných stromů a větví na asi 380 míst. Stromy a větve přerušily provoz na železnici a omezily i silniční dopravu. Zcela neprůjezdná byla až do půlnoci dálnice D1. Až během dnešního odpoledne se podařilo zprovoznit také několik silnic druhých tříd.

Témata:

Bouřky | ČEZ | Elektřina | Energetika | stars24.cz

Vstoupit do diskuse