V jihomoravských obcích zasažených čtvrtečním tornádem pokračovalo odstraňování škod, počet mrtvých se zastavil na pěti, nikdo další teď není pohřešovaný, informoval dnes krizový štáb. Podle jihomoravského hejtmana Jan Grolicha (KDU-ČSL) půjdou škody do miliard korun. Na místo dorazilo mnoho dobrovolníků i hmotné pomoci. Obojího je teď dost, Grolich apeluje na další dobrovolníky, aby zatím nejezdili.

Kolabuje doprava a komunikace je potřeba udržovat volné pro integrovaný záchranný systém, místní a těžkou techniku. Prezident Miloš Zeman dnes v projevu vyjádřil soustrast pozůstalým a poděkoval zasahujícím záchranářům.

Statici určili po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku ke zbourání zatím asi 60 domů, uvedl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Demolice poničených domů ale dnes nezačala, je potřeba nejprve jednat s pojišťovnami. "Je možné, že nebude ani v neděli," řekla ČTK mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. Podle rektora VUT Brno Petra Štěpánka neměly domy šanci náporu odolat, byly dimenzované na výrazně nižší rychlosti větru.

Neobjevily se dosud žádné případy rabování. V zasažených obcích působí asi 1200 hasičů a 160 vojáků a také kolem 200 policistů. Na místě mají stovky kusů techniky. Hasiči mají nyní pět sektorů zásahu. Vedle obcí Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice, a Hrušky k nim přibyl i Pánov u Hodonína. V Pánově jsou dvě desítky rodinných a bytových domů. Bouře poškodila zřejmě všechny, nejvíce ty rodinné. Počet zasahujících na jižní Moravě je dostatečný, nabídky pomoci ze zahraničí proto hasiči zatím odmítají.

Dva těžce zranění lidé, které převzaly do péče nemocnice ve Vídni, jsou mimo ohrožení života. Jde o 50letého muže, zřejmě řidiče, a 15letou dívku. Utrpěli zranění, když tornádo odmrštilo desítky metrů do polí autobus, ve kterém seděli. Muž má za sebou operaci a dnes ho lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče na běžné oddělení. Dívku museli zdravotníci v pátek uvést do umělého spánku, podle Kronen Zeitung by ale i ona ještě dnes mohla jednotku intenzivní péče opustit.

Prezident Zeman v projevu, který natočila televize CNN Prima News, dnes poděkoval zasahujícím hasičům, vojákům a policistům a připomněl, že dal příkaz Hradní stráži, aby její členové pomohli podle potřeb záchranářů. Katastrofa je podle něho příležitostí k vyjádření solidarity. "A já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc," zdůraznil prezident. Jak uvedl, chce věřit, že se postižené obce vrátí díky solidaritě obyvatel k normálnímu životu podobně jako Troubky a Bochoř na Přerovsku po rozsáhlých povodních v roce 1997.

Na různých sbírkových kontech se již sešlo dohromady několik set milionů korun. Neštěstí ale využili rovněž podvodníci, v případě sbírky Diecézní charity Brno zveřejnili falešný QR kód, který dárce nenasměruje na sbírkový účet. Lidé by si měli ověřit, zda platbu posílají na správný sbírkový účet. Číslo sbírkového účtu Diecézní charity Brno je 4211325188/6800. Lidé mohou zasílat i dárcovské SMS na číslo: 87 777, a to ve tvaru DMS DCHB 30, 60 či 90.

V regionu zůstávalo kolem poledne bez elektřiny 3000 domácností. Většina připadá na Lužice, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Hrušky. Veřejná doprava byla i dnes ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, bylo však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem. Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždějí do zasažených obcí. Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieselové lokomotivy po jedné koleji. Obnova plného elektrického provozu je otázkou týdnů, informovala Správa železnic.

Škody mapují také vinaři. V úzkém pásu, kterým ve čtvrtek prošlo tornádo mezi Břeclaví a Hodonínem, jsou vinice zničené, místy jen trčí pahýly révových keřů. Totální škody se týkají maximálně několika desítek hektarů vinohradů. Úroda je po bouři a krupobití poškozená na stovkách dalších hektarů v širším okolí.

V zóně tornáda jsou zničené i sklepy s vybavením. Je to obrovská katastrofa pro mnoho jednotlivých vinařů, řekl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Jeden významný vinař zemřel, další utrpěli zranění, doplnil Nyitray bez dalších podrobností.

Majitelé poničených domů, kteří neutrpěli vážnější zranění, pracují na svých nemovitostech nebo pomáhají sousedům. Deset minut čtvrtečního tornáda poznamená obyvatele Moravské Nové Vsi na zbytek života, většina bude dříve nebo později potřebovat psychologickou pomoc, uvedla ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlatka Maděřičová, která působí a žije v Moravské Nové Vsi. Podobně jako ostatní obyvatelé se zatím drží na nohou, pracuje, organizuje - protože musí. Mluví o kolektivním traumatu.

Tornádo vzalo mnoha lidem na jižní Moravě nejen střechy nad hlavou a hmotný majetek, ale také vzpomínky a příběhy spjaté s jejich domovy. "Nejde o materii domů, jde o lidi, vzpomínky, minulost i budoucnost, kterou mají lidé z míst, kde žijí a vyrůstají," uvedla rodačka z Hrušek Zdeňka. Suť díky rychlé pomoci nejspíš za pár dní zmizí, odklízecí práce postupují velmi rychle, stejně jako provizorní opravy střech. Co nelze tak rychle vrátit, jsou stromy. Všechny vzrostlé jsou pryč. "Tam, kde prošlo tornádo, je to pláň, to je hrozně smutný pohled," dodala Zdeňka. V Hruškách na Břeclavsku je zničený také hřbitov, bouře zničila asi 90 procent hrobů.

Bouře výrazně poničila také obec Stebno, která je částí Kryr na Lounsku. Stát jí pomůže podobně jako obcím na jižní Moravě. Stebno dnes navštívil premiér Andrej Babiš (ANO). Ve středu dorazí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), aby s obyvateli na místě mluvili o tom, co je potřeba. Ve obci vítr poničil nejvíc hospodářská stavení, stodoly a podobně. Podle starosty se vítr zřejmě ve finále změnil v tornádo, ve Stebně poničil asi 25 domů, což je zhruba 40 procent místních nemovitostí.

Témata:

Tornádo na Moravě (24.6.2021) | Jihomoravský kraj | Hasiči | Policie ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse