Čtvrteční tornádo poničilo asi třetinu domů v Mikulčicích na Hodonínsku. Kromě obytných domů zničilo i nové Centrum denních služeb a školu. Celkem je zničeno asi 300 budov, bez střechy nad hlavou zůstalo 700 obyvatel Mikulčic, řekla dnes ČTK jejich starostka Marta Otáhalová.

"V noci na dnešek si většina lidí zajistila nocleh sama, asi dvacítce lidí jsme zajistili střechu nad hlavou ve sportovní hale. Dnes už pro ně máme domluvené jiné ubytování, další část lidí se mohla uchýlit k příbuzným," konstatovala starostka.

Lidé v Mikulčicích pracovali celou noc. Zatímco v noci šlo hlavně o prohledávání sutin, dopoledne domy obcházeli statici a zjišťovali, které domy bude nutné strhnout. Odpoledne začalo odklízení suti.

"Je tu několik náklaďáků, odváží se suť, třídí se železo. Máme slíbený kamion plachet, kterými je potřeba domy zakrýt, aby při případném dalším dešti do nich ještě více nezateklo," uvedla Otáhalová.

Celá obec je momentálně bez elektřiny a podle starostky se to hned tak nejspíš nezmění. "Dopoledne tu byli lidé od eg.d a říkali, že to může trvat i týdny. Když se rozhlédnu kolem sebe, nevidím žádné dráty, žádné vedení, všechno je pryč. Nejprve musí obnovit dráty vysokého napětí mezi obcemi," podotkla.

Kromě obytných domů je zničené i Centrum denních služeb. Otevírali jej tu po rekonstrukci za 6,5 milionu korun minulé úterý, 15. června. Zůstaly z něj stát jen čtyři stěny. Poškozená je i škola, děti se do prázdnin už do budovy nevrátí. Naopak Slovanskému hradišti v Mikulčicích se zkáza vyhnula, řekla ČTK vedoucí Gabriela Dreslerová.

Poničený je i kulturní dům, má vyražené přední dveře a vybitá okna. Přesto právě tam funguje krizový štáb. "Naštěstí je teplo, tak chybějící okna nevadí. Večer jsme tam i shromažďovali zraněné, v celé obci jich bylo 17," dodala Otáhalová.

Témata:

Tornádo na Moravě (24.6.2021) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse