V souvislosti se silvestrovskými oslavami museli záchranáři a hasiči v Praze k 22:00 řešit jen několik případů. Policisty zaměstnala demonstrace proti vládním opatřením na Václavském náměstí, při které zajistila tři lidi. Nikdo nebyl zraněn. Záchranné složky to uvedly na svých twitterových účtech, o výjezdech pražských hasičů informoval ČTK jejich mluvčí Martin Kavka.

Pro záchranáře zatím jde o běžnou službu. Zdravotníci museli vyjet k jednomu lehčímu úrazu, který byl způsoben zábavní pyrotechnikou. Záchranná služba (ZZS) dále měla čtyři zásahy v souvislosti s požitím alkoholu, uvedla na twitteru.

ZZS přistavila kolem 17:00 na Václavské náměstí modul pro hromadná neštěstí Golem. "Také kolegové z Českého červeného kříže nám tady budou vypomáhat jako pěší hlídka," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Posádku má záchranná služba také na Staroměstské náměstí. Zdravotníci se budou případně operativně přesouvat tam, kde je bude nejvíce potřeba.

Přes současná omezení kvůli pandemii koronaviru ZZS očekává, že dnešní noční směna bude z celého roku, jak je to běžné, tou nejnáročnější. Obvyklý počet posádek byl proto posílen o osm záchranářských, tři z nich zajistí soukromí dopravci. V běžné dny je k dispozici 37 posádek.

Hasiči museli v Praze do 22:00 likvidovat šest požárů v souvislosti s oslavami konce roku. Většinou se jednalo o zbytky dohořívající pyrotechniky. Větší škodu způsobil požár osobního automobilu, když v Braníku zalétla petarda do mřížky přední masky. Plameny poškodily podle Kavky plastové části. První případ hasiči kvůli silvestrovské zábavě řešili kolem 18:30, kdy jednotka z centrální stanice likvidovala požár kontejneru na papír. Hasičů slouží dnes v hlavním městě přes 200.

V Praze na Václavském náměstí začala v 19:00 demonstrace proti protiepidemickým vládním nařízením. Protesty se uskutečnily také v Brně, Ostravě, Olomouci nebo Jihlavě. Na těchto místech byly demonstrace podle policie bez komplikací. V hlavním městě se demonstranti přes výzvy policie odmítali rozejít i po 21:00, od kdy platí zákaz vycházení. Protest skončil zhruba ve 21:45. Policisté nadále na okolí Václavského náměstí dohlížejí, uvedla policie na twitteru. V celé Praze dodržování pravidel kontrolují stovky policistů. Hlídají i nová pravidla upravující používání pyrotechniky na území hlavního města.

Na novoroční oslavy a dodržování nařízení dohlíží i přes 300 strážníků, tedy dvojnásobek než v minulých letech. Během dnešní denní služby strážníci podle mluvčí pražské městské policie Ireny Seifertové řešili tři mimořádné události. V Praze 13 našla hlídka rozházené ostatky ostatky lesní zvěře. "Po dohodě s policií strážníci informovali mysliveckého hospodáře a posléze prostřednictvím hlavního města zajistili kafilerní odvoz," uvedla Seifertová. V Praze 5 odpoledne strážníci poskytli pomoc muži s epileptickým záchvatem. Ve druhé městské části hlídka našla silně podnapilého muže se psem. O muže se postarali záchranáři, pes byl převezen do trojského útulku. Podle Seifertové strážníci dosud další mimořádné události nezaznamenali.

V České republice platí nejpřísnější stupeň pohotovosti systému PES. Platí zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, restaurace mohou do 20:59 prodávat občerstvení jen přes výdejní okna. Je omezen počet účastníků hromadných akcí na dva lidi. Na veřejně přístupných místech je také zakázáno pití alkoholu.

Témata:

Hasiči | Záchranná služba | stars24.cz

Vstoupit do diskuse