Restaurace v Praze znovu otevřela, zasáhla policie!

Restaurace Šeberák

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

27. listopadu 2020 18:53

Restaurace Šeberák v pražských Kunraticích otevřela navzdory platnému zákazu kvůli pandemii koronaviru. Majitel podniku tím chtěl vyjádřit nesouhlas s podle něj chybným postojem vlády vůči podnikatelům. Ve čtvrtek do provozovny přijeli policisté, uvnitř našli 13 lidí. Na místě rozdali osm pokut v celkové výši 4000 korun, jednání dalších přítomných nahlásili příslušným úřadům, uvedla pražská policie na webu.

Majitel restaurace přesto otevřel i dnes. Policisté tam situaci celý den sledovali a poté jednání provozovatele podniku i přítomných hostů oznámili správnímu úřadu, řekl večer ČTK mluvčí policie Jan Daněk. Provozovatel podle něj odpoledne restauraci uzavřel.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že ve čtvrtek požádal policii a hygienu, aby konaly. Znevažování nastavených pravidel nepovažuje za hrdinství. "Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací," uvedl Blatný na twitteru ministerstva zdravotnictví.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy by podnikatelé nemuseli dělat podobné kroky, kdyby měli od státu jistotu rozumné podpory.

Pražská hygienická stanice s policií komunikovala o detailech postupu v místě i v navazujícím správním řízení. Hygienické stanici ale nepřísluší řešit přestupky, které vznikly porušením povinností vyplývajících z krizových opatření vlády, jako je třeba přítomnost lidí ve stravovacích zařízeních, sdělil mluvčí hygieniků v hlavním městě Zbyněk Boublík. Tyto přestupky spadají pod magistrát. Hygieně přísluší kontrola ministerských opatření, jako je například nošení roušek.

Majitel restaurace Šeberák Jakub Olbert informaci o tom, že otevřel, zveřejnil na facebookových stránkách provozovny. "Omlouvám se všem, kteří jsou přesvědčeni, že naše hostinské služby jsou také rizikové pro přenos chřipky. Já už dále čekat nemohu. Doufal jsem, že mí představitelé vědí, co činí. Ale není tomu tak," uvedl.

Policisté na místě ve čtvrtek všechny návštěvníky upozornili na to, že porušili vládní nařízení. "Hlídky na místě udělily osm příkazů v celkové výši čtyři tisíce korun. Zbylé 'přestupce' pak oznámili příslušnému správnímu orgánu k dořešení," sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský. Majitel tvrdí, že každý host, který do restaurace přijde a chce se občerstvit, musí uzavřít dohodu o provedení práce, a stává se tak zaměstnancem.

Olbert dnes i přes policejní kontroly otevřel znovu. "Dovedly mě k tomu chybné kroky vlády a našich představitelů. Ve středu nebo ve čtvrtek nám oznámili, že v neděli nám řeknou, jestli v pondělí budeme otevírat. Takto provozy nefungují. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy," uvedl pro server iDNES. Pokud mu bude restaurace zavřena, chce případně žalovat vládu. Policie nemá informace, zda provozovna otevře i o víkendu, situaci tam bude dál monitorovat, řekl Daněk.

Česko tento týden přešlo z pátého do čtvrtého stupně protiepidemického systému (PES). Restaurace ovšem stále musí zůstat zavřené, změna jim pouze umožnila provozovat výdejní okénka až do 23:00, tedy o dvě hodiny déle než v pátém stupni. Hosté by do restaurací mohli chodit až při přechodu do třetího stupně rizika, omezená by ale byla kapacita i otvírací doba.

Na konci října odhalila městská policie restauraci otevřenou přes vládní zákaz v Pardubicích na sídlišti Dukla. Strážníci ve spolupráci se státní policií v hospodě zjistili osm lidí. Před okolím byla restaurace maskovaná, například okna měla zatemněná.

Témata: Restaurace Praha