Kdy se otevřou všechny obchody? Padlo první datum!

Opatření obchodních domů proti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

22. listopadu 2020 13:08 | Aktualizováno: 23. listopadu 2020 10:17

Otevření malých obchodů zvýší podle statistik mobilitu obyvatel o desetinu až třetinu, řekl v dnešním pořadu Partie televize Prima ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Všechny obchody tak nyní nelze vzhledem ke stavu epidemie covidu-19 otevřít, protože by to znamenalo setkávání řady lidí. Podle protiepidemického systému PES je ale možné, že malé prodejny budou smět otevřít od pondělí 30. listopadu, dodal ministr.

Sněmovna tento týden v usnesení pověřila vládu, aby do pondělí 23. listopadu zajistila ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům. Vláda by měla podle poslanců nastavit provoz maloobchodních prodejen za stejných hygienických opatření, aby se v nich nekoncentrovali lidé.

Člen senátního výboru pro zdravotnictví Ondřej Šimetka (za ODS) na Primě označil za paradoxní, že lidé místo malých obchodů musí zboží shánět na internetu nebo v supermarketech, kam tak zamíří víc lidí. "Nevím, proč bychom si nemohli třeba boty koupit v malém krámku. Drobní živnostníci jsou schopní dodržovat ta pravidla stejně jako velcí," řekl.

Podle Blatného by malí živnostníci byli schopní splnit stejné hygienické požadavky jako supermarkety. Okamžité otevření malých obchodů, které jsou aktuálně až na výjimky zavřené, by ale přespříliš zvýšilo mobilitu lidí. "Dá se předpokládat desetiprocentní až třicetiprocentní nárůst. Problém je, že se dá do pohybu velký počet lidí a ti se budou vzájemně potkávat," uvedl.

Blatný uvedl, že Sněmovnu ignorovat nebude. "S velkou pravděpodobností to už do týdne budeme moci naplnit. Já postupuji dál podle tabulky PES a věřím, že když půjdou věci, jak se zdají, že půjdou, tak na přelomu listopadu a prosince budeme ve stupni, který za přísných opatření umožní otevřít všechny obchody a zbytek této diskriminace bude zrušen," uvedl.

Kritizované omezení, podle kterého smí do supermarketů jen jeden člověk na každých 15 metrů čtverečních, mělo podle Blatného fungovat už od září. "Je to i jeden z kroků, jak zrovnoprávnit velké řetězce a malé obchody," uvedl. Připustil však, že zavedení omezení osob na plochu v době, kdy se spíš plánuje rozvolňování opatření, může být těžké pochopit.

Témata: Obchody Jan Blatný