Senioři a seniorky by měli letos v prosinci dostat mimořádný příspěvek k důchodu 5000 korun. Stejnou částku by měli obdržet i lidé s invalidní a pozůstalostní penzí.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) původně podala návrh na jednorázový bonus pro důchodce 6000 korun. "My tomu říkáme rouškovné a pevně doufám, že se nám to podaří schválit," tvrdila Maláčová.
Premiér Andrej Babiš ale řekl, že příspěvek nemá souvislost s virem a není to rouškovné. Jan Hamáček zdůvodnil mimořádnou podporu růstem cen. Na seniory dopadl víc než na ostatní. Index spotřebitelských cen se v červenci v Česku meziročně zvedl o 3,4 procenta, seniorům pak o 3,9 procenta.
"Naši důchodci, kteří tady 60 let budovali naši zemi a klíčovou infrastrukturu, si to (příspěvek) zaslouží. Jejich životní náklady stoupají," uvedl Babiš.
Premiér zmínil, že by od ledna zákonná valorizace měla činit v průměru 848 korun. Výdaje na penze to příští rok zvedne o 32,5 miliardy korun. Koalice původně zvažovala, že důchodci dostanou přidáno od ledna víc, než nařizuje zákon. Zvedlo by to ale výdaje nejen příští rok, ale i ve všech dalších letech. Důchodový systém je nyní v propadu. Za první pololetí se deficit blížil 14 miliardám korun.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k mimořádnému příspěvku k důchodu řekla, že je to politická dohoda. Potvrdila, že v součtu jde o 15 miliard korun. "Rozpočet se zatím vyvíjí z hlediska příjmové strany docela dobře, já to sleduji každý den. To znamená, že máme tady jakýsi prostor," řekla novinářům při dnešní návštěvě Vysočiny.
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?