Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června. Schválila to dnes vláda nad rámec původně plánovaného harmonogramu rozvolňování fungování škol v době epidemie koronaviru. Účast žáků bude dobrovolná. Vláda tak podle ministerstva školství vyslyšela hlasy rodičů dětí s poruchou autistického spektra a dalšími handicapy. O rozhodnutí vlády informoval po zasedání kabinetu ministr Robert Plaga (ANO). Znovuotevření speciálních škol uvítali rodiče dětí i pedagogové.

"Účast žáků bude dobrovolná a bude podmíněna podpisem upraveného čestného prohlášení ze strany rodiče," uvedlo ministerstvo. K dalšímu rozvolnění podle něj přispěla klidná epidemiologická situace.

Předseda pražské pobočky Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař změnu vítá. Vyloučení handicapovaných dětí ze vzdělávání by podle něj do budoucna způsobilo problémy, hlavně u dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Třeba u mentálně handicapovaných ale bude obtížné dodržování rozestupů. "Ty děti se dlouho neviděly a potřebují sociální kontakt, tudíž se budou shlukovat. Pokud by jim v tom učitelé měli bránit, tak se to pozitivní, že se do školy dostanou, může změnit naopak v negativní," řekl ČTK.

Otevření speciálních škol ocenili také představitelé spolku Děti úplňku, sdružujícího rodiny dětí s autismem. "Věříme, že školy udělají vše pro to, aby zajistily bezpečnou docházku pro ty, kteří to potřebují a jejichž zdravotní stav to umožní. Nesmírně složitá situace, ve které se rodiny kvůli zavření speciálních škol ocitly, nám má být významným poučením do budoucnosti - rodiny s dětmi s postižením není možné ponechat bez podpory," sdělila ČTK ředitelka spolku Veronika Žáčková.

Kabinet dnes také odsouhlasil další původně plánovanou vlnu postupného a dobrovolného otevírání středních a základních škol. Praktické vyučování na středních školách a konzervatořích může začít 1. června, přičemž bude na školách, zda možnosti využijí. Plaga v té souvislosti poukázal na naplněný kalendář středních škol v posledním měsíci školního roku, musejí uspořádat maturity i přijímací zkoušky.

Žáci druhých stupňů základních škol budou moct na konzultace či třídní hodiny od 8. června. Pro žáky bude docházka dobrovolná, pro školy pořádání akcí nepovinné. "Je na konkrétních personálních, materiálních a prostorových podmínkách každé školy, zda této možnosti využije, v jakém rozsahu a jakým způsobem," uvedlo ministerstvo.

Druhý stupeň tak podle ministerstva nebude fungovat stejně jako první, ale půjde o možnost konání konzultací či třídních hodin. Pokud školy nebudou schopné schůzky za podmínek daných hygieniky uspořádat, nebude to jejich povinností. Zabezpečení škol v upravené podobě je podle Plagy pro školy náročné a situace v mnoha ohledech složitá.

Plaga na tiskové konferenci přivítal dnešní otevření prvního stupně základních škol. "Dnešek je pro mne druhým prvním zářím," uvedl. Do škol se podle něj dnes těšili žáci, učitelé i ředitelé. Mohli se ale sejít jen ve skupinách maximálně po 15. Právě proto má být docházka žáků druhých stupňů jen možností v případě, že to bude prostorově a personálně možné. Podrobné informace rozešle ministerstvo školám v úterý.

Na první stupeň základních škol se dnes podle odhadů ministerstva školství vrátilo až 60 procent mladších žáků. Pro zbytek trvá nadále výuka na dálku. Distanční výuka platí také pro většinu žáků druhého stupně a středních škol.

Školy se kvůli šíření koronaviru zavřely 11. března. Vláda je postupně otevírá. Poslední ročníky základních a středních škol se mohly 11. května vrátit na konzultace a k přípravě k přijímacím a maturitním zkouškám.

Témata:

maturity | Školství | stars24.cz

Vstoupit do diskuse