Rozsáhlý požár zasáhl dnes nad ránem továrnu firmy Hauk v Polici nad Metují na Náchodsku. Škoda podle prvních odhadů přesáhne 100 milionů korun. Hasiči budou oheň likvidovat zřejmě až do večera, řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová. Při požáru podle ní nebyl nikdo zraněn.

Příčina požáru zatím není známá. Rodinná firma Hauk vyrábí díly pro automobilový průmysl, především různé kovové části karoserií pro automobilku Škoda Auto.

Hlášení o požáru hasiči dostali kolem 02:30. Při jejich příjezdu na místo už továrna naplno hořela, vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. Oheň zasáhl plochu o rozloze zhruba 500 metrů čtverečních a do dnešních 10:00 se jej hasičům stále nedařilo dostat pod kontrolu. Podle zjištění fotoreportéra ČTK na místě kouř vycházející z továrny během dopoledne značně zeslábl.

Dopoledne se začaly v tovární hale hroutit stropy, takže již nešla hasit zevnitř. "K hašení jsme museli nasadit především výškovou techniku. Na místě máme dva automobilové žebříky a plošinu. Především se od požáru snažíme ochránit okolní objekty," řekla mluvčí. Hasiči na místo vyslali 12 jednotek s 25 kusy techniky.

Podle polického starosty Jiřího Berana vzplál tovární objekt v ulici 17. listopadu, který v minulosti patřil textilní společnosti Veba Broumov. Firma Hauk továrnu loni koupila a chystala v ní rozšíření výroby, řekl starosta. Hlavního areálu firmy Hauk, který je také v ulici 17. listopadu, se požár nijak nedotkl.

Radnice vydala rozhlasem lidem preventivní doporučení, aby nevětrali. "Naštěstí sloup dýmu jde nahoru a vítr jej odnáší mimo město do volné přírody," řekl ČTK starosta. Na místo požáru dorazila mobilní chemická laboratoř, která měří koncentraci zplodin v ovzduší v okolí místa požáru. "Laboratoř žádné škodlivé látky v ovzduší nenaměřila a z místa odjela," řekla mluvčí hasičů.

Kvůli požáru policie uzavřela silnici z Police nad Metují směrem na Bezděkov nad Metují. Řidiči se do Police nad Metují dostanou po hlavní silnici přes Velké Petrovice.

Firma Hauk, jejíž historie sahá do roku 1928, vykázala v roce 2018 tržby 1,79 miliardy korun a zisk 56 milionů korun. V minulých letech firma investovala do rozšíření výroby a svou produkci významně zvýšila. Ještě v roce 2014 byly její tržby těsně nad hranicí jedné miliardy korun. Předloni firma podle údajů z výroční zprávy zaměstnávala přes 340 kmenových pracovníků. Podle starosty Berana je firma největším zaměstnavatelem v Polici nad Metují a jejím okolí.

Témata:

požár | Hasiči | stars24.cz

Vstoupit do diskuse