Vítěz soutěže na projekt nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích by měl být znám do několika týdnů. ČTK to dnes řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Zastupitelé dnes opětovně schválili stavbu nemocnice, která by měla podle hejtmana stát osm miliard korun. Do soutěže se přihlásily dvě firmy, projekt by měl stát podle zastupitelů asi 350 milionů korun.

"Firma by měla být vybrána do několika týdnů. Kvůli epidemii se soutěžící nemohli dobrat některých dokumentů, které museli mít ze státních úřadů, takže jsme jim dali čas, všem stejný, nikdo nebyl diskriminován," uvedl hejtman. Již dříve hejtman uvedl, že se přihlásily dva české subjekty, jeden z nich má vazbu na švédské království. Vedoucí krajského odboru investic Libor Pecháček na zastupitelstvu uvedl, že jde o sdružení více společností, v konsorciu je vždy jeden zahraniční účastník.

Opoziční zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci) vyzval k zastavení výběrového řízení na projektanta nové nemocnice. Podle něj dal kraj například ve výběrovém řízení potenciálním projektantům k dispozici pouze objemovou studii nové nemocnice, přitom hejtman prezentoval podstatně rozpracovanější dispoziční studii nové nemocnice, jejíž vypracování je navíc součástí výběrového řízení na projektanta. "Jinými slovy ten, kdo zpracovával zadávací řízení výběrového řízení pro kraj, má k dispozici více hotové práce, kterou navíc v případě, že se sám přihlásí do výběrového řízení, dostane zaplacenu dvakrát," uvedl Dvouletý.

Předprojektovou přípravu zpracovávala společnost smart healthcare solutions s jednatelem Martinem Šamajem. "Právě Martin Šamaj a lidé v jeho okolí jsou hlavními tvůrci podkladů pro novou nemocnici. Je tedy logické, že to byl Martin Šamaj, kdo hrál klíčovou roli také při vypracování zadávací dokumentace pro výběrové řízení na projektanta. Proč tedy neposkytl potenciálním uchazečům také vypracovanou dispoziční studii?" uvedl Dvouletý. Podle Pecháčka Šamaj pouze zpracoval technické podklady, které byly součástí zadávací dokumentace, kterou však dělal někdo jiný. "Když někdo zpracovává podklady, není diskvalifikovaný, aby se nepřihlásil," uvedl Čunek.

Dvouletý také uvedl, že námitkou proti zadávacím podmínkám v zadávacím řízení na zakázku se na podnět společnosti JIKA-CZ z Hradce Králové zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Čunek informaci potvrdil. "ÚHOS to řeší, nestanovil žádnou podmínku, pokračujeme dál," uvedl Čunek.

Stavba nemocnice je teoreticky možná na etapy, v první etapě by mohly vzniknout nezbytné provozy, v dalších například parkovací dům či rehabilitace. "Projekt stavby je takový, že etapizaci umožňuje, já s ní ale nepočítám," uvedl hejtman, podle kterého je výhodnější postavit celou nemocnici a celou ji přestěhovat. Stavba nemocnice dnes získala nejtěsnější možnou podporu zastupitelů, iniciativa Zachraňme Baťovku chce také dosáhnout toho, aby se s krajskými volbami na podzim konalo referendum o stavbě nové nemocnice.

Témata:

Jiří Čunek | Zlínský kraj | nemocnice | stars24.cz

Vstoupit do diskuse