Současná situace na trhu s ropou dále sníží cenu benzinu a nafty v Česku. Podle části expertů hrozí kvůli slabé poptávce krach některých čerpacích stanic v ČR, především těch, které nejsou součástí velkých sítí.

Cena květnového kontraktu americké lehké ropy WTI klesla v pondělí o 306 procent a uzavřela poprvé v záporných hodnotách, což znamená, že prodejce musí kupujícímu za každý odebraný barel ještě zaplatit. Analytici upozorňují, že pro evropský trh je důležitější vývoj ceny severomořské ropy Brent. Ta také klesá, dnes ráno se prodávala za necelých 25 dolarů za barel.

Z údajů společnosti Finlord na základě dat Evropské komise vyplývá, že litr benzinu Natural 95 se v Česku aktuálně prodává průměrně za 26,60 Kč, litr nafty za 26,99 Kč. Od začátku měsíce pohonné hmoty zlevnily zhruba o korunu. Analytici už dříve pokles odůvodňovali situací na trhu s ropou a celosvětovou pandemií nemoci covid-19. Trend má podle nich pokračovat i nadále.

Největší vliv má podle něj stále propad cen ropy. Nabídka ropy je stále o čtvrtinu větší než spotřeba. Otevírání evropské a americké ekonomiky je pomalejší proti předpokladům. I ekonomická aktivita Číny roste pomaleji. Globální spotřeba ropy bude nadále velmi nízká. Kolaps cen ropy lze tedy zastavit jenom rekordním snížením produkce.

Analytici připomínají, že opatření proti šíření nákazy covid-19 mimo jiné snižují poptávku po pohonných hmotách. V Česku proto dočasně uzavřely některé své čerpací stanice například sítě MOL nebo Free1 GAS. Experti nevylučují, že kvůli současné situaci mohou některé pumpy skončit úplně.

Pokud některé stanice zkrachují, půjde spíše o drobné malé prodejce než nadnárodní sítě, které mají vybudován lepší systém doprovodného prodeje s vysokou marží a mají tak vytvořený lepší polštář. Ve většině takových krachů nepůjde o zavření prodejny, nýbrž o prodej větší síti. Dojde tedy ke koncentraci na trhu, úplně zavřených pump bude maximálně několik desítek," řekl ČTK hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.

Ve srovnání s okolními státy vychází Česká republika dlouhodobě jako pumpařská velmoc. Vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. Celkem je v Česku kolem 7000 čerpacích stanic, veřejně přístupné jsou asi 4000 z nich.

Témata:

ropa | Benzín | pohonné hmoty | Čerpací stanice | stars24.cz

Vstoupit do diskuse