Školy všech stupňů by se měly znovu otevřít až od září. Do prázdnin by měly být přístupné už jen pro žáky, kteří vystupují ze vzdělávacího systému anebo končí na nižším stupni a snaží se o přijetí na vyšší. Myslí si to náměstkyně plzeňského hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj).

Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se mohly školy otevřít už ve druhé polovině května. "Řada odborníků před tím varuje a já patřím mezi ně. Přikláněla bych se k tomu, aby se už (do konce školního roku) vůbec neotvíraly s výjimkou posledních ročníků, které se potřebují připravit na maturitu, závěrečné nebo přijímací zkoušky," řekla Bartošová.

"Rozhodně bych už školy neotevírala plošně pro všechny," řekla. Náměstkyni podporuje i petice odborníků. Důvodem je podle Bartošové fakt, že stále roste počet nakažených lidí a mezi rodiči panuje velký strach z infekce a pořád by hledali omluvy pro děti. "A valný smysl by to nemělo. Navíc v červnu už se toho stejně moc nenaučí, ty děti jsou z horka unavené," uvedla.

Podle náměstkyně hejtmana by bylo pro děti obtížné být v rouškách ve 30 stupních, protože školy nejsou klimatizované. Musela by se tam dodržovat přísná hygienická opatření včetně zákazu kontaktu mezi dětmi. To je velmi těžké uhlídat, nejsou na to prostory. Nelze zajistit dvoumetrový odstup, protože by se tam děti nevešly.

Dobře by se daly zvládnout maturity, protože by bylo více "volných" učitelů a bylo by možné rozmístit děti do více tříd. Také vysoké školy deklarovaly, že by posunuly termíny přijímacích zkoušek i zahájení výuky.

Témata:

škola | Školství | ministerstvo školství | Robert Plaga | děti | stars24.cz

Vstoupit do diskuse