Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200 metrů čtverečních. Nadále by ale platila opatření vlády a ministerstva zdravotnictví týkající se zákazu maloobchodního prodeje. Výjimka by se tak vztahovala především na potravinářské řetězce, které by za běžných okolností musely mít podle zákona o prodejní době zavřeno.

Zákon o prodejní době v maloobchodě podle Frölicha při nouzovém stavu neplatí. "Jsme rádi, že máme možnost samostatného rozhodnutí, zda otevřít obchody či je nechat zavřené. Máme mnoho kolegů, kteří by chtěli o Velikonočním pondělí přijít do práce, mimochodem, ve svátek platíme stoprocentní příplatek. V tomto případě ale v rozhodování hraje velkou roli krizová situace a mimo jiné také konzultace s Odborovými organizacemi. Proto necháme obchody zavřené a doporučíme lidem, aby odpočívali," uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček. Zavřené zůstanou také všechny prodejny Billa, oznámila mluvčí supermarketů Dana Bratánková.

Prodejny nechá v případě prodloužení nouzového stavu na Velikonoční pondělí zavřené také společnost Penny Market. "Zejména pro naše zaměstnance je to možnost si odpočinout a strávit čas s rodinou. Všichni víme, že pro ně, stejně jako všechny profese v první linii, byl poslední měsíc velmi náročný a volný den na odpočinek si právem zaslouží," uvedl mluvčí Penny Tomáš Kubík. Penny nechává svým zaměstnancům volno třeba také na Štědrý den, kdy mohou být prodejny otevřené do 12:00.

Na velkoobchody se zákaz prodeje o svátcích od loňska nevztahuje. Řetězec Makro ale dnes také oznámil, že na Velikonoční pondělí prodejny neotevře. Zaměstnancům chce kvůli náročnému období, které v současnosti zažívají, dopřát odpočinek, uvedla manažerka komunikace Makra Romana Nýdrle.

Nouzový stav kvůli koronaviru v České republice platí od 12. března na 30 dní. Ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), stejně jako premiér Andrej Babiš (ANO) prosazovali jeho prodloužení o dalších 30 dní, tedy do 11. května. Zástupci opozičních stran byli proti. Babiš ve čtvrtek pro Českou televizi uvedl, že souhlasí s prodloužením nouzového stavu do 30. dubna. Tento termín chtějí podpořit i komunisté a Piráti. Prodloužení nouzového stavu musí schválit Sněmovna, která o tom bude jednat v úterý.

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Omezení provozní doby se nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

Témata:

Obchody | jídlo | nákupy | čoi | stars24.cz

Vstoupit do diskuse