Česko dnes odpoledne opět zasáhl silný vítr a také stoupají hladiny některých řek. Vítr dosáhl síly orkánu, podobně jako při bouři Sabine v minulém týdnu. Na Sněžce měl dnes večer rychlost až přes 187 kilometrů za hodinu. Do 20:30 omezil vítr dopravu na skoro dvou desítkách železničních tratí a působil také nehody. Třeba na Karlovarsku spadl kvůli větru strom na autobus. Dva lidé při tom byli lehce zraněni. Kvůli větru také zůstaly na západě Čech stovky domácností bez proudu.

Zmiňovaný vítr o rychlosti zhruba 187 kilometrů za hodinu zaznamenali meteorologové na Sněžce v 19:00. Dnešní rychlost větru na Sněžce se přiblížila údajům z minulého pondělí při bouři Sabine, kdy tam meteorologové zaznamenali vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu.

Silný vítr působil odpoledne a večer problémy v dopravě, a to hlavně v Čechách. Na skoro dvou desítkách železničních tratí vítr omezil, nebo zastavil dopravu. Na některých místech Správa železnic z bezpečnostních důvodů omezila rychlost vlaků, na jiných místech musely vlaky zastavit kvůli popadaným stromům či přerušenému vedení.

Větrem poškozené vedení také přerušilo v části republiky dodávky proudu domácnostem. V Plzeňském a Karlovarském kraji bylo k 20:00 bez elektrického proudu zhruba 500 odběrných míst. "Poruchy zvládáme odstraňovat. Stále ale fouká a prší na celém distribučním území," řekla ČTK mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová.

Vítr také způsobil dopravní nehody. Například na silnici z Hazlova do Aše na Chebsku odpoledne kvůli spadlému stromu bourala dvě auta. Nikdo ale nebyl zraněn, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jakub Kopřiva. V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě. V Karlovarském kraji vyjížděli hasiči od 15:00 k téměř 40 událostem, zejména k padlým stromům. Také v Ústeckém a Libereckém kraji hasiči v souvislosti s počasím zaznamenali několik výjezdů. V Libereckém kraji to bylo většinou kvůli vodě, čerpali ji z neodtékající kanalizace a u několika objektů.

Středočeským hasičům odpoledne také přibylo výjezdů kvůli silnému větru. Většinou odstraňují stromy popadané přes cesty, nejvíce zásahů měli dosud na Benešovsku. Zatím však nezaznamenali poškozené střechy nebo zranění kvůli větru, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Na Vysočině evidovali hasiči už v podvečer přibližně tři desítky výjezdů, především kvůli odstranění padlých stromů. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Na Českobudějovicku spadl strom i na chatku, nikoho ale nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

Navíc dnes také stoupají hladiny řek. Na severu a severovýchodě Čech byly před 21:00 hladiny toků na šesti místech na nejnižším povodňovém stupni, prvním ze tří. Ve Vestřevi na Trutnovsku dokonce hladina Labe vystoupala na druhý stupeň, tedy povodňovou pohotovost.

Zároveň bylo dnes na několika místech v Česku rekordně teplo. Teplotní rekordy byly podle ČHMÚ překonány na devíti ze zhruba 150 meteorologických stanic, které zaznamenávají údaje alespoň 30 let. Nejtepleji bylo na jihu Moravy, kde se rtuť v Dyjákovicích na Znojemsku dostala až na 16,3 stupně.

Témata:

Počasí | vítr | Povodně | Hasiči | stars24.cz

Vstoupit do diskuse