Prezident Miloš Zeman dnes slaví 75. narozeniny. Nejprve převezme od automobilky Škoda Auto nový služební vůz, poté se sejde s přáteli a nechají si udělat zabíjačku.

Češi si dnes připomínají Den české státnosti, pro Miloše Zemana má ale tento den ještě jiný nádech, připadají na něj totiž jeho narozeniny. 

V minulých letech přitom byly oslavy prezidentových narozenin poměrně velkolepé. Jednou je oslavil v ruské restauraci v New Yorku. Jindy s rodinou v Lánech, pak se konala slavnostní večeře na Pražském hradě.

Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně do rodiny učitelky a poštovního úředníka. S otcem se nevídal od svých dvou let, zemřel, když bylo Zemanovi třináct let. Vystudoval střední ekonomickou školu, poté nastoupil do účtárny v Tatra Kolín.

Na vojnu kvůli srdeční vadě nemusel. V roce 1965 začal studovat Vysokou školu ekonomickou. S první manželkou Blankou má syna Davida, se současnou chotí Ivanou dceru Kateřinu.

V minulosti působil jako ekonom a prognostik, byl předsedou ČSSD, Poslanecké sněmovny i vlády. Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta v roce 2003 odešel na sedm let z politiky.

V roce 2010 se stal předsedou Strany Práv Občanů ZEMANOVCI, na funkci ale brzy rezignoval. Od roku 2013 je třetím prezidentem České republiky.

Loading...

Témata:

Miloš Zeman | stars24.cz

Vstoupit do diskuse