Kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy poblíž víceúčelové haly Home Credit Aréna v Liberci evakuuje policie lidi z okolí v okruhu 750 metrů. Podle předběžného odhadu policistů budou muset prostor opustit řádově tisíce lidí. Vedoucí městského oddělení krizového řízení Lubomír Kopp ČTK řekl, že podle registru žije ve vytyčené zóně zhruba 5000 lidí. Evakuační autobusy vozí ty, kteří nemají jiné útočiště, do základních škol Dobiášova a Ještědská. Hasiči vyhlásili čtvrtý, nejvyšší stupeň poplachu, řekl ČTK liberecký primátor Jaroslav Zámečník. Ve vytyčené zóně je i spalovna a teplárna.

"Tísňové hovory za nás odbavují kolegové v celé republice, protože technologie to takto umožňuje a samotné operační řízení klasických jednotek a spolupráci s dalšími subjekty vykonáváme v tento okamžik ze záložních prostor v Jablonci," řekl ČTK krajský ředitel hasičů Luděk Prudil. Do dvou náhradních základen hasiči přemístili i techniku, část je u nádraží a druhá u budovy ředitelství hasičů v Barvířské ulici.

Policie byla k nálezu předmětu připomínajícího munici přivolána krátce po 14:30 do Doubské ulice. Pyrotechnik zjistil, že jde o leteckou pumu z druhé světové války a nařídil evakuaci okolí. Kromě domů se evakuace týká i nedalekého supermarketu a Sport parku s multifunkční arénou. "Museli jsme během nějakých 30 až 45 minut vyklidit areál, zhruba 1400 lidí jsme museli dostat z areálu," řekl ČTK ředitel sportovního areálu Lukáš Přinda. Ve Sport parku je 35 sportovišť.

"Jakmile bude zajištěn bezpečný prostor, tak pyrotechnici začnou na té pumě pracovat," uvedla Sochorová. Na jak dlouho budou muset lidé opustit své domovy, není podle mluvčí zatím jasné. Liberecký dopravní podnik poskytl pro evakuaci pět autobusů, jedno mají hasiči a využívají se i přepravní dodávky dobrovolných hasičů. "Nasazeno je 15 jednotek hasičů včetně všech osmi městských," řekl primátor. Provádí se i přípravy, pokud lidé budou muset zůstat ve školách delší dobu. "Pokud by tam měli být třeba přes noc, tak máme připravené pohotovostní zásoby a nasmlouvané dodavatele, se kterými bychom se pak domlouvali na zajištění stravy v evakuačních střediscích," dodal Kopp.

Kvůli zneškodnění pumy bude nutné uzavřít i přilehlé silnice, upozornila mluvčí. Opatření se dotkne i šestikilometrového úseku rychlostní silnice R35 od obchodního domu Makro ke sjezdu u Globusu.

Evakuaci kvůli munici zažili v poslední době například lidé v Plzni, kde policie spolu s hasiči evakuovala asi 20.000 lidí kvůli nálezu válečné letecké pumy v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici. V listopadu 2016 bylo v Brně evakuováno asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Hned dvakrát museli své domovy opustit obyvatelé obcí v blízkosti muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Kvůli explozím v muničních skladech v roce 2014 muselo týden po výbuchu z 16. října 2014 odejít do bezpečí asi 770 lidí z Vrbětic a části obcí Vlachovice a Lipová a také z areálu bývalých Vlárských strojíren. Další evakuace nastala po druhém výbuchu 3. prosince 2014 a dotkla se asi 400 lidí z obcí Lipová a Haluzice i zaměstnanců strojíren.

Témata:

Liberec | evakuace | Policie ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse