Průměrný důchod by měl příští rok vzrůst o 900 korun měsíčně na 14.373 korun. Vládní novela předpokládá jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Půjde asi o pouhých 160 korun!

Senát navrhl navzdory nesouhlasu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) přidat navíc tisícikorunu měsíčně důchodcům, kteří nejsou v penzi nejméně 25 let. Maláčová argumentovala rozpočtovými dopady. Stejný návrh přijal Senát už loni, Sněmovna jej ale odmítla.

Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Zákonná valorizace by mohla podle aktuálních odhadů představovat asi 750 korun a doplatek asi 151 až 160 korun. Zvýšení přijde státní rozpočet asi na 5,4 miliardy korun, přičemž výdaje na celkovou valorizaci budou představovat kolem 31,1 miliardy korun.

Mimořádné navyšování důchodů se navíc v příštích letech už opakovat nebude. S výraznějším přidáváním důchodcům se teď zatím nepočítá. Vyplývá to z údajů v materiálu o přípravě rozpočtu na příští rok a s výhledem na roky 2021 a 2022, který se chystá v pondělí projednávat kabinet.

Vyšší přidání, než nařizoval zákon, bylo už letos. Ke své valorizaci dostali všichni lidé se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí měsíčně 300 korun, a to do pevné solidární části důchodu. Lidem nad 85 let se přidala ještě tisícikoruna. Letos by tak do penzí mělo putovat o 38,4 miliardy víc než loni.

V dalších letech se má ale růst výdajů na penze podle návrhu citelně zpomalit. V roce 2021 by přidávaná suma měla být o deset miliard nižší než v roce příštím. Činit by měla 26,9 miliardy. Dohromady by se na důchody mělo podle návrhu vyplatit 536,3 miliardy korun.

V roce 2022 by se mělo meziročně vydat už jen o 17,4 miliardy více. Seniorů přitom přibývá, na odpočinek nastupují lidé s vyšší penzí než dřív a důchody pravidelně rostou. V roce 2018 bylo proti předchozímu roku přitom potřeba o 19,4 miliardy víc.

Témata:

důchodci | stars24.cz

Vstoupit do diskuse