Výstraha: Počasí dnes bude bouřlivé, varují meteorologové

Bouřka, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

18. září 2023 12:18

Dnes večer se nad územím České republiky očekávají silné bouřky, které budou provázeny nárazy větru a menšími kroupami. Přívalové srážky mohou vést k rozvodnění menších toků, uvedli ve výstraze meteorologové.

Varování platí pro rozsáhlé pásmo, které sahá od Šumavy přes střední Čechy až po Prahu a Jizerské hory, přičemž největší dopady meteorologové předpokládají v jižních Čechách, uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Silné bouřky jsou spojeny s příchodem studené fronty západním směrem. V důsledku přívalových srážek může v krátkém čase napršet přes 30 milimetrů dešťové vody. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek, doprovázených přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny přes 30 mm, zesílením větru a menšími kroupami," uvedli meteorologové.

Výstraha platí od 17:00 do 23:00 hodin. Přívalový déšť může způsobit zaplavení podchodů, podjezdů a sklepů, a nárazy větru mohou zlomit větve stromů. ČHMÚ také varuje před nebezpečím zásahu bleskem a úrazem způsobeným padajícími nebo letícími předměty.

Řidiči automobilů by měli být zvlášť opatrní. Během noci se pásmo srážek bude postupně přesouvat na východ a projevy bouřek budou slábnout. 

Témata: Počasí Bouřky