Výměna řidičského průkazu je ještě lehčí. Ministerstvo dopravy spustilo novinku

Ministerstvo dopravy

Autor: Jan Hrabě

8. listopadu 2023 19:51

Ministerstvo dopravy spustilo další novinku v rámci on-line žádosti o výměnu řidičského průkazu. Od 3. listopadu není potřeba pro odeslání žádosti mít zřízenou datovou schránku, stačí pouhé přihlášení do Portálu dopravy. 

"Naším dlouhodobým cílem je, aby všechny digitální nástroje pro občany byly co nejjednodušší a nejlépe dostupné. Nasloucháme také občanům, a proto jsem rád, že po dohodě s Digitální a informační agenturou, se nám podařilo odstranit povinnost mít pro podání žádosti datovou schránku fyzické osoby. Celá žádost se tak ještě zjednoduší, zrychlí a žadateli bude stačit pár kliků. Díky tomuto kroku je elektronické podání přístupné již téměř všem občanům a my jsme rádi, že lidem můžeme ušetřit cestu na úřad a s tím spojený čas a peníze," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Ministr dodal, že digitalizace všech důležitých dopravních agend je jednou z jeho priorit ve funkci. "Máme jasný jízdní řád a směřujeme k digitalizaci všech důležitých agend resortu dopravy k 1. 2. 2025," podotkl. 

On-line žádost o nový řidičský průkaz nezabere více než pár minut a žadatel se nemusí bát, že v ní udělá nějakou chybu, je totiž kompletně předvyplněná, a to včetně nejnovější fotografie a podpisu. Na žadateli je pouze volba místa, na kterém si chce nový průkaz vyzvednout, popřípadě vyplnění kontaktních údajů pro zasílání notifikací, pokud již tyto nemá uložené v registru obyvatel. Pro doručení nového řidičského průkazu si může vybrat z kteréhokoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, jejich seznam najdete na webu Ministerstva dopravy.

Ačkoliv díky novele zákona o silničním provozu nebude od 1. ledna nutné mít u sebe fyzicky při řízení řidičský průkaz, nic se nemění na povinnosti platným řidičským průkazem disponovat. Periodické výměny průkazů tedy budou probíhat stejně jako doposud.

"Kromě samotné žádosti o nový řidičský průkaz z důvodu vypršení platnosti, změny údajů, krádeže nebo ztráty si mohou zájemci vyřídit přes Portál dopravy další desítky služeb ze všech dopravních oblastí, registrem vozidel počínaje a prodloužením lodního osvědčení konče,“ uvedl Karel Váchal, zástupce digitálního zmocněnce Ministerstva dopravy. "V současné době pracujeme na dokončení dalších služeb, občané se tak mohou těšit například na zasílání notifikací o změně bodového konta či elektronické žádosti u agendy vozidel," dodal. 

Do Portálu dopravy se občané mohou přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky.

Témata: řidičské průkazy řidičský průkaz Ministerstvo dopravy