Volby prezidenta na Slovensku začaly. Lidé mají na odevzdání hlasu celou sobotu

Vlajka SR

Autor: Pavel Krejčí

23. března 2024 8:23

Na Slovensku ráno začalo první kolo prezidentských voleb, v nichž se rozhoduje o nástupci končící prezidentky Zuzany Čaputové. Hlasovací místnosti budou otevřené až do 22 hodin. Lidé mají na výběr z celkem devíti kandidátů.

Favority prezidentské volby jsou předseda parlamentu Peter Pellegrini a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok. Očekává se jejich postup do druhého kola, které by se uskutečnilo za čtrnáct dní. Jejich nejbližším vyzyvatelem je exministr spravedlnosti Štefan Harabin. Dále kandidují například expremiér Igor Matovič či radikální politik Marian Kotleba.

O post hlavy státu se může ucházet pouze bezúhonná osoba a občan Slovenské republiky, která nejpozději v den voleb dosáhne věku čtyřiceti let. Musí získat buď podporu 15 poslanců Národní rady nebo 15 tisíc občanů.

V prvním kole prezidentských voleb může podle odhadů slovenských statistiků volit více než 4,3 milionu lidí v téměř šesti tisících volebních místnostech. Po jejich uzavření ve 22 hodin se začne se sčítáním hlasů. Definitivní výsledky budou známé v neděli. 

Mandát slovenského prezidenta potrvá pět let. Mezi jeho pravomoci patří například možnost rozpustit Národní radu, udělování amnestií a vyznamenání, jmenování soudců, vyhlašování válečného stavu a jiné, zejména ceremoniální úlohy. Rozhoduje o pověření vlády a dává souhlas s výkonem její působnosti, pověřuje ministry řízením ministerstev a přijímá jejich demise. Může je také odvolat.

Slovenský prezident jmenuje například vedoucí státních orgánů, vyšší státní funkcionáře, rektory vysokých škol a vysokoškolské profesory. Může zmírňovat tresty nebo vyhlásit referendum. Rovněž zastupuje Slovensko navenek, jedná o mezinárodních smlouvách a ratifikuje je. Parlamentu musí předávat zprávy o stavu Slovenské republiky a o závažných politických otázkách.

Témata: volby na Slovensku Slovensko