Vlaky v Česku už jezdí za nové ceny. České dráhy avizovaly zdražení

Vlaky

Autor: Jan Hrabě

10. prosince 2023 17:35

České dráhy od neděle jezdí za nové ceny. Došlo totiž k avizované úpravě kilometrického tarifu, který se v průměru zvýšil o 9,5 procenta. Úprava podle dopravce reflektuje inflaci či rostoucí ceny údržby, nafty nebo náhradních dílů. 

Firma o plánovaném zdražení informovala v tiskové zprávě s tím, že k úpravě tarifů a z nich odvozené nabídky dojde k obvyklému termínu, jímž je zavedení nového jízdního řádu pro příští rok. Letos tak nové ceny začaly platit od 10. prosince.

Základní ceník pro vnitrostátní přepravu se zvýšil v průměru o devět a půl procenta, tedy ve stejné výši jako státní Systém jednotného tarifu a jízdenky OneTicket, pro který jsou vymezena pravidla pro zvyšování cenové hladiny ve vazbě na inflaci. Úprava cen se promítne do všech nabídek založených na kilometrickém tarifu. 

Od 10. prosince zároveň dochází ke snížení ceny desetidenní traťové jízdenky. Zlevnění oproti letošním cenám má být mírné, sdělila společnost.

Současné ceny jízdného platily až do půlnoci 9. prosince, včetně dvouměsíčního předprodeje. "V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu např. čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku," vysvětlil dopravce.

ČD zdůraznily, že se v příštím roce chystají investovat do rozšiřovaní služeb či obnovy vozového parku. Do provozu mají být nasazeny nejmodernější expresní soupravy ComfortJet či nové jednotky RegioPanter a RegioFox. 

Témata: Vlaky České Dráhy