Vládní dohoda s lékaři dokonána. Na platy jdou miliardy, podpis připojili Fiala i Válek

Petr Fiala

Autor: Pavel Krejčí

8. prosince 2023 12:46

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Fiala uvedl, že při přípravě dohody o ukončení odmítání přesčasové práce nemocničními lékaři nešlo pouze o otázky platů a mezd, ale také o pracovní podmínky a podmínky vzdělávání. Uvedl to před prezentací dohody se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), zástupci odborů a České lékařské komory (ČLK).

Prezident ČLK Milan Kubek uvedl, že cílem lékařů nebylo omezovat zdravotní péči, ale zlepšit medicínu tak, aby byla dostupná i v následujících letech. "Abychom měli dostatek lékařů a lékařek," podotkl a dodal, že dohoda pomůže učinit zdravotnictví udržitelné.

Dohoda předpokládá, že měsíční výdělek lékařů se zvýší o 5000 až 15 000 korun, zatímco ostatní zaměstnanci obdrží navýšení o pět procent. Premiér zdůraznil, že 9,8 miliardy korun na zvýšení platů a mezd pochází ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Fiala před podpisem dohody uvedl, že "nejde o peníze, které by přicházely navíc ze státního rozpočtu. Jde o prostředky, které již byly v tomto systému, avšak nyní zaručujeme, že budou využity na zvýšení platů a mezd."

Premiér také zdůraznil, že jednání se neomezila pouze na otázky platu a mzdy zdravotníků, ale zahrnovala i pracovní podmínky a potřebu neustálého vzdělávání, což reflektuje náročnost práce lékařů a zdravotníků.

Výpověď z dobrovolných přesčasů podaly v uplynulých týdnech tisíce zdravotníků a v prosinci tak hrozilo omezování lékařské péče. Předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda ale dnes lékaře vyzval, aby své výpovědi stáhli. 

I ředitel VZP Zdeněk Kabátek uklidňuje klienty před obavami, že nebude dostupná zdravotní péče. Doplnil, že dodatky k úhradové vyhlášce, které budou pojišťovny uzavírat s poskytovateli zdravotních služeb, jsou dobrovolné.

Sněmovna také na konci listopadu zrušila ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo protesty lékařů. 

Změny navržené ministry Marianem Jurečkou a Vlastimilem Válkem umožňují nepřetržitou práci až 24 hodin, pokud to umožní kolektivní smlouva nebo vnitřní předpisy v zařízení.

Pracovník a vedení budou muset uzavřít písemnou dohodu o takových službách, maximálně na rok, s možností zrušení v prvních třech měsících. Předloha zamíří nyní k posouzení do Senátu.

Lékařské odbory ve čtvrtek uvedly, že podpoří dnešní dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s přesčasovou prací. Vyplývá to z informací, které Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) zveřejnil na své facebookové stránce. 

Odvolání výpovědí z přesčasové práce, které lékaři od prosince podali, což znamenalo v některých nemocnicích výrazné omezení provozu, je ale podle nich individuálním rozhodnutím každého. 

"Účastníci porady upozorňují, že odvolání nesouhlasu s výkonem přesčasové práce je individuální rozhodnutí. Zejména v situaci, kdy jsou informace, že ředitelé některých nemocnic hodlají po ukončení protestu opět zavádět nelegální formy zajištění provozu (DPČ), je možné, že některá pracoviště v protestu vytrvají," uvedly odbory.

Témata: lékaři Petr Fiala (ODS) Vlastimil Válek (TOP 09) Zdravotnictví