VIDEO: Petr Pavel obhajuje obrannou dohodu s USA. Už ji podepsal

Petr Pavel na videu hájí obrannou dohodu s USA.

Autor: Jan Hrabě

2. srpna 2023 13:15

Petr Pavel v úterý podpisem završil proces ratifikace obranné dohody s USA, kterou před ním schválili poslanci a senátoři. Prezident na dnes zveřejněném videu dohodu hájí. Například zmínil, že ji s Washingtonem již dříve uzavřela většina okolních evropských zemí. 

Pavel na twitteru zmínil, že obranná dohoda s USA není nic, čeho by se lidé měli obávat. "Díky ní nastavujeme jasné podmínky pobytu amerických vojáků na našem území a šetříme čas, kterého se v případě potenciální krize nedostává," podotkl.

Prezident poznamenal, že nežijeme v bezpečném světě, proto je třeba se spoléhat na spojenectví. "Naším nejsilnějším a také nejvíce akceschopným spojencem jsou Spojené státy. Okolní státy kromě Rakouska, které není členem NATO, dohodu mají také. I Maďarsko, které si velice zakládá na své autonomii a suverenitě, smlouvu podepsalo," uvedl.

Poslanecká sněmovna schválila dohodu na jednom z červencových jednání. Pro ratifikaci dohody hlasovalo 115 ze 144 přítomných zákonodárců. Proti bylo jen 14 zástupců SPD, které se marně snažilo prosadit odročení jednání na neurčito, a čtyři lidé zastupující ANO. 

Fialova vláda schválila Dohodu o obranné spolupráci na jednání ve středu 26. dubna 2023. O necelý měsíc později ji ministryně Černochová ve Washingtonu podepsala s americkým protějškem Lloydem Austinem. Souhlas s ní vyjádřil také Senát. 

Smlouva podle ministerstva umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Jejím smyslem je úprava právního postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle ústavy schválila vláda či parlament. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje. 

Témata: Petr Pavel USA Americká armáda (U.S. ARMY)