Velká revize sociálních dávek! Jurečka představuje změny

Marian Jurečka

Autor: Pavel Krejčí

5. února 2024 10:27

Ministr práce a soc. věcí Marian Jurečka dnes na tiskové konferenci představil revizi systému sociálních dávek. Největší systémová změna za posledních desítky let by měla zjednodušit přesněji cílit sociální dávky občanům.

Jurečka na tiskové konferenci upozornil, že stávající systém nedoznal za posledních 30 let výrazných změn a je nepřehledný jak pro klienty, tak pro osoby poskytující poradenství v této oblasti. Dodal, že změna se dotkne necelého milionu lidí, pouze 29 procent lidí ale dnes ví, jak dávky fungují.

Podle Jurečky není jednoduché se ve stávajícím systému zorientovat a navíc nepůsobí motivačně. Velká část agendy by v budoucnu měla fungovat automatizovaně a zavádění nového systému podle jeho slov výrazně usnadnila probíhající digitalizace. Cílem revize systému je zároveň zabránění zneužívání dávek.

Od reformy si Jurečka také slibuje "jednodušší vyřizování, méně papíru, méně administrativy," a celý systém by podle něj měl být přívětivý prakticky pro každého, kdo umí obsluhovat chytrý telefon.

Cílem reformy je fungovat na principu "jedna rodina - jedna žádost - jedna vyplacená podpora". Mě by tak odpadnout problém, kdy dosud bylo potřeba každou dávku vyřizovat samostatně a dokládat ke každé samostatně příslušné dokumenty.

Odstranit by se také měly body zlomu, kdy v případě, že někomu příjem převyšuje podmínky např. o 50 korun, už na příslušné dávky nemá nárok. Dávky by podle něj měly pokrývat potřeby dětí, budou ale provázány s pracovním bonusem. "Pracovat se musí vyplatit," podotkl Jurečka.

Detailní informace o fungování systému Jurečka představí až za několik měsíců, na příkladu ale demonstroval, jak budou změny vypadat. Rodina o dvou dospělých a čtyřech dětech má dnes v součtu dávek nárok na příspěvek ve výši zhruba 10 tisíc korun. Nově by se mělo jednat o až 15 tisíc korun, pokud rodina bude aktivní.

Naopak pokud zájemci o dávky nebudou pracovat nebo aktivně práci shánět, dávky, které od státu dostanou, se výrazně sníží. "Pokud nebudete chtít projevit snahu, systém se bude chovat jinak než doposud," varoval Jurečka.

Pracovní bonus se bude týkat jak úplných rodin, tak i samoživitelů a samoživitelek. Přilepšit by si ale měli i lidé, kteří už nemohou být na pracovním trhu aktivní. Sociální dávky by tak měly růst i seniorům. 

Bez revize dávek a sociálního systému není podle Jurečky možné posunout se dál, a zavádění změn by podle něj mělo probíhat v roce 2025.

Témata: Marian Jurečka (KDU-ČSL) Sociální dávky Ministerstvo práce a soc. věcí