Válka v Izraeli se na čtyři dny zastavila. Začalo příměří, proběhla první výměna rukojmích za vězně

Válka v Izraeli: Snímky zachycující dění od sobotního (7. října 2023) napadení Hamásem.

Autor: Pavel Krejčí

24. listopadu 2023 8:54 | Aktualizováno: 24. listopadu 2023 18:01

V Pásmu Gazy začalo úderem sedmé hodiny čtyřdenní dočasné příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, informují izraelská i světová média. Klid zbraní podle dostupných informací opravdu nastal, do Pásma zároveň začala proudit humanitární pomoc. Teroristé nakonec odpoledne propustili celkem 24 rukojmích. 

Odpoledne měl Hamás propustit prvních 13 rukojmích výměnou za 39 palestinských vězňů, kteří se dostali na Západní břeh Jordánu. Kromě 13 Izraelců, které přepraví domů armáda, se nakonec do Egypta dostalo také deset občanů Thajska a jeden Filipínec, informoval Katar. Rukojmích se ujali pracovníci Červeného kříže, kteří s nimi překročili hraniční přechod Rafah. K setkání s příbuznými má dojít v izraelských nemocnicích. 

Celkem má být podle dohody vyjednané za pomoci Kataru, Egypta a USA propuštěno 50 rukojmích, které zadržuje Hamás, a 150 Palestinců, kteří se nachází v izraelských věznicích. 

Podle očitých svědků nejsou po zahájení příměří hlášeny žádné útoky, klid zbraní dodržují obě strany. Nicméně izraelská armáda IDF v pátek uvedla, že ještě stihla v oblasti nemocnice Shifa ve městě Gaza zničit blíže nespecifikovaný počet podzemních tunelů vybudovaných teroristy, informovala CNN. Vojáci také dokončili operační přípravy před pauzou v bojích. 

Server Times of Israel uvedl, že nákladní vozidla s palivem již vstoupila do Pásma Gazy přes hraniční přechod Rafah. Proudit začala na základě dohody i další humanitární pomoc. 

IDF také shodila do palestinské enklávy letáky, v nichž varuje obyvatele, aby se nevraceli do svých domů na severu území, protože to je navzdory platnému příměří stále považováno za válečnou zónu. Zástupci Hamásu přitom lidi k návratu vyzývali. 

Tisíce obyvatel nakonec využily přestávky v bojích k návratu do svých domovů, odkud je vyhnaly nejprve izraelské letecké údery a poté i pozemní operace. Mnozí Palestinci se pokusili dostat i na sever, přičemž se setkali s odporem izraelských vojáků. 

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant ve čtvrtek ještě před zahájením příměří avizoval, že jakmile smluvený klid zbraní skončí, vojenská operace bude s intenzitou pokračovat nejméně další dva měsíce, upozornil server Times of Israel. "Bude to pokračovat, protože potřebujeme dosáhnout vítězství a vytvořit tlak na propuštění dalších skupin rukojmích," vysvětlil.

Palestinské teroristické hnutí Hamás tvrdí, že počet obětí na životech, které si vyžádala válka mezi Izraelem a palestinskými militanty v Pásmu Gazy, překročil 14 000. Během izraelského bombardování Pásma Gazy byly také další desítky tisíc lidí zraněny.

Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 200 rukojmích.  

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů nejméně 15 000. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.

Témata: válka v Izraeli Izrael Izraelská armáda hamas Pásmo Gazy