Uvažujete o změně dodavatele energií? ERÚ spustil nový nástroj, který vám pomůže

Energetický regulační úřad

Autor: Jan Hrabě

26. března 2024 16:42

Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý spustil srovnávač nabídek, který má spotřebitelům napovědět s tím, kolik mohou spotřebitelé při změně dodavatele ušetřit. Porovnání má usnadnit i nová funkce, díky které umí nástroj číst data přímo z vyúčtování.

Srovnávač aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu. V obou případech tak pokrývá více než 99 % trhu (měřeno tržním podílem dodavatelů podle počtu jejich odběratelů).

"Abychom změnu dodavatele usnadnili, přidali jsme do našeho srovnávače novou unikátní funkci, díky které umí sám načítat data z faktur dodavatelů. Spotřebitel už nemusí listovat vyúčtováním a přepisovat údaje o své spotřebě nebo používané sazbě. Stačí, aby nahrál fakturu a webové stránky to udělají za něj," uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Podle úřadu se například u nejběžněji používané sazby D 02d nejnižší nabídka pohybuje na méně než polovině ceny té nejvyšší. V ročních platbách jde přitom o rozdíl v tisícikorunách i u odběratelů s nízkou spotřebou.

"Spotřebitelé si ve srovnávači mohou filtrovat produkty i podle toho, zda chtějí fixaci, případně na jak dlouhou dobu. Zároveň srovnávač rozlišuje to, když má některá nabídka období fixace kratší, než je doba trvání samotné smlouvy. Spotřebiteli se snažíme dát maximum nezávislých informací," sdělila členka rady Markéta Zemanová. 

Přestože změna dodavatele nabízí možnosti, jak ušetřit, spotřebitelé by v první řadě měli nahlédnout do smlouvy, zda neobsahuje nebezpečná ustanovení a dodavatel se v ní skutečně zavazuje k tomu, co slibuje v nezávazných nabídkách. A prostudovat je třeba i smlouvu se současným dodavatelem, za jakých podmínek s ním mohou spotřebitelé ukončit kontrakt. U smluv na dobu neurčitou činí výpovědní lhůta typicky tři měsíce, po kterých je možné odejít bez sankce. U smluv na dobu určitou ale smlouva končí pevně stanoveným datem. A předčasný odchod v takových případech znamená úhradu pokuty a často i ušlého zisku, kterého se někteří dodavatelé ve smlouvách dožadují.

Témata: Energetický regulační úřad Energetika Elektřina plyn