Ústavní soud dnes rozhodl o uspořádání veřejného jednání v kauze valorizace důchodů (důchody I). Jednání je plánováno na 10. ledna 2024, a během něj budou vyslechnuti ministři a odborníci. Plénum Ústavního soudu má za to, že takové jednání pomůže objasnit klíčové okolnosti případu a přispěje k rozhodnutí soudu.
Plénum Ústavního soudu se pravidelně schází na neveřejných poradách každý týden. Soud na webu uvedl, že se již čtyřikrát zabýval návrhem k valorizaci důchodů, a nyní došel k závěru, že ústní jednání je k objasnění klíčových aspektů nutné.
Na lednové jednání byli předvoláni jako svědci místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr financí Zbyněk Stanjura. Ústavní soud také žádal stanovisko od Národní rozpočtové rady, CERGE-EI (experta na veřejné finance), České národní banky a Českého statistického úřadu.
Tato stanoviska budou použita k posouzení otázky existující nebo neexistující mimořádné události a hrozby značných ekonomických škod. Odborníci z těchto institucí se pravděpodobně také zúčastní jednání.
V minulosti se ústní jednání konalo například ve věci data retention. Média a veřejnost se budou moci jednání zúčastnit také. Řízení bylo zahájeno na návrh skupiny 71 poslanců, které zastupuje poslankyně Alena Schillerová.
Poslanci argumentovali, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a narušilo očekávání zvýšení důchodů, zejména u příjemců. Též zpochybnili postup projednávání novely ve stavu legislativní nouze a navrhovali, aby Ústavní soud přikročil k přednostnímu projednávání jejich návrhu.
Témata: důchody Ústavní soud ČR Marian Jurečka (KDU-ČSL) Zbyněk Stanjura