Únorové počasí jako na houpačce! Místy prší, jinde má sněžit. Hrozí vzestup hladin řek

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

23. února 2024 13:13

Meteorologové v pátek upřesnili výstrahy před vydatnými srážkami a povodňovými jevy a přidali varování před novou sněhovou pokrývkou. Na jihu Čech může spadnout téměř deset centimetrů sněhu. 

Meteorologové zmínili, že v oblasti Orlických hor, Králického Sněžníku a Jeseníků už místy napršelo kolem 20 milimetrů, přičemž se do sobotního rána očekává dalších 40 milimetrů srážek. Od dnešního večera se navíc očekávají vydatné srážky také v dalších oblastech.

"V pátek večer a v noci na sobotu se očekávají intenzivnější srážky v jižních a jihovýchodních částech Čech a na Vysočině, které budou přecházet do sněžení i v nižších polohách. Je velmi pravděpodobné, že se zde bude místy vytvářet sněhová pokrývka," uvedl ČHMÚ na síti X.

Podle meteorologů může lokálně napadnout až osm centimetrů mokrého sněhu, který bude během dne odtávat. Sníh může lámat větve a stromy a působit komplikace zejména v energetice a v dopravě.

Od pátečního večera navíc mohou stoupat nad první stupeň povodňové aktivity toky v povodí Orlice, Loučné, Chrudimky, horní Moravy a Moravice. Následně stoupne i hladina středního a dolního Labe.

Témata: Počasí Zima Déšť Povodně ČHMÚ