Tropické počasí dnes doplní silné bouřky. Meteorologové vydali varování

Bouřka, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

22. srpna 2023 13:51

Od dnešního odpoledne hrozí na východní části země výskyt silných bouřek doprovázených přívalovým deštěm a nárazy větru. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by tyto bouřky měly být nejintenzivnější ve večerních hodinách.

Varování je platné do půlnoci pro kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský, část Vysočiny a Pardubického kraje. Tyto bouřky budou místy lokální a budou doprovázeny přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 mm. Místy může také dojít k výskytu krup a nárazů větru o rychlosti až 70 km/h.

Přívalový déšť může způsobit zvýšení vodní hladiny v malých tocích a zatopení podchodů nebo sklepů. Silné nárazy větru mohou způsobit poškození stromů. Meteorologové upozorňují, že bouřky budou postupovat směrem k východu a jihovýchodu a nejvíce intenzivní budou pravděpodobně ve večerních hodinách.

Podle meteorologů je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.  V první polovině noci by bouřky měly postupně slábnout a ubývat směrem od západu.

Dnešní nejvyšší teploty by se měly pohybovat nad 31 °C po celém území Česka, přičemž na jižní Moravě by mohly překročit 34 °C. Tam platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí.

ČHMÚ varuje, že takové vysoké teploty mohou způsobit vysokou zátěž na lidský organismus a hrozí riziko přehřátí a dehydratace. Proto je doporučeno omezit fyzickou aktivitu, vyhýbat se slunci během odpoledne a dodržovat dostatečný pitný režim.
 

Témata: Počasí Bouřky