Třináctiletého chlapce zasáhl na dětském táboře na Olomoucku blesk

Bouřka, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

7. srpna 2023 18:43

Blesk zasáhl třináctiletého chlapce během dětského tábora poblíž Velkého Újezdu na Olomoucku. Okamžitě na místo dorazili hasiči, kteří provedli resuscitaci postiženého. Poté byl pacient předán do péče záchranářů a leteckým způsobem převezen vrtulníkem do nemocnice. 

Incident se odehrál koncem července. Hasičský sbor zveřejnil tuto zprávu dnes, když se ukázalo, že chlapec nemá trvalé následky a byl již propuštěn z nemocnice.

"Oznámení o události jsme přijali 24. července 19.32 na operačním středisku HZS Olomouckého kraje s tím, že na Táboře u pěti smrků u Velkého Újezdu zasáhnul třináctiletého chlapce při bouřce blesk. Na místo byla vyslána profesionální jednotka ze stanice Lipník nad Bečvou a místní jednotka dobrovolných hasičů z Velkého Újezdu. Ta byla u hocha jako první," napsali hasiči.

"Přišel jsem domů z práce a hned nás vyhoukali. Rychle jsem běžel na zbrojnici. V tu chvíli jsme z hlášení věděli, že jde o čas, takže jsem už během cesty zjišťoval podrobnosti, abychom mohli na místě co nejrychleji pomoc. Když jsme dorazili, chlapec ležel u velkého stanu a probíhala laická resuscitace. My jsme ji ihned převzali, nasadili jsme AED. Poté jsme se řídili pokyny z přístroje, střídali jsme se při resuscitaci až do příjezdu profesionální jednotky a záchranářů ZZS, které jsme v hůře přístupném terénu navigovali, aby místo nalezli co nejrychleji," popsal zásah Jan Polcer.

Lékař se záchranáři pak boj o chlapcův život převzali. Následně byl hoch transportován vrtulníkem letecké záchranné služby do Fakultní nemocnice Ostrava, kde péči zajistil tým odborníků, který v souboji s nepříznivými okolnostmi pokračoval. O víkendu byl hoch po desetidenní hospitalizaci bez následků propuštěn domů.

Podle lékaře měla na výsledek obrovský vliv včasná laická resuscitace. "Včasné zahájení dýchání z úst do úst a velmi rychlé a přesné použití externího defibrilátoru určitě mělo vliv na to, že chlapec vyvázl bez trvalých následků. Za to si všichni zasahující laici zaslouží určitě poděkování," uvedl lékař Martin Kutěj, který v ten den na místě zasahoval. 

Témata: Olomoucký kraj blesk Bouřky