Tragédie na Slovensku: Student ubodal na gymnáziu několik lidí
Tragická událost otřásla klidným městečkem Spišská Stará Ves na východě Slovenska, kde ve čtvrtek odpoledne došlo k útoku nožem na místním gymnáziu. Podle dostupných informací, které potvrdily záchranné služby i policie, osmnáctiletý student vtrhl do budovy školy a zaútočil na několik osob. Následkem jeho činu zemřela zástupkyně ředitelky školy a jedna studentka. Další student byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice, uvedla agentura TASR.
Pachatel, jehož iniciály policie označila jako S. S., byl na útěku více než hodinu. Policisté ho zadrželi v lese v katastru obce Matiašovce, přibližně 14 kilometrů od místa činu. Během pátrání policie vyzývala občany, aby se pachatele nesnažili sami zadržet a kontaktovali tísňovou linku. Případem se již zabývá Úřad boje proti organizované kriminalitě.
Incident vyvolal zděšení nejen mezi obyvateli města, ale i na celém Slovensku. Starostka města Anna Horníková označila událost za bezprecedentní, zdůraznila však, že bližší informace zatím nemá. Evakuováni byli žáci nedaleké základní i střední školy a prostřednictvím místního rozhlasu byli občané informováni o bezpečnostní situaci.
Na tragédii reagovali nejvyšší státní představitelé. Prezident Peter Pellegrini vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým a zdůraznil potřebu klidného a nenásilného řešení sporů ve společnosti.
Podobně se vyjádřil i ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok, který okamžitě odjel na místo události, a ministr zdravotnictví Kamil Šaško, který zdůraznil, že podobné činy nemají v civilizované společnosti místo. Ministr školství Tomáš Drucker se připojil k výzvám po zajištění bezpečnosti ve školách.
Tento útok znovu otevřel debatu o bezpečnosti ve školách a psychickém zdraví mladých lidí. Přestože jsou podobné incidenty na Slovensku výjimečné, země již zažila několik případů násilí na školách. Nejznámější byl útok ve Spojené škole ve Vrútkách v červnu 2020, kde bývalý žák usmrtil zástupkyni ředitelky a zranil několik dalších osob. Tyto tragédie poukazují na naléhavou potřebu řešit otázky duševního zdraví a prevence násilí, zejména mezi mladými lidmi.
Spišská Stará Ves, městečko s více než dvěma tisíci obyvateli, zůstává otřeseno. Zatímco místní i státní úřady pracují na objasnění všech okolností případu, obyvatelé i širší veřejnost se snaží vyrovnat s šokem z této tragédie.
Témata: Slovensko