Tornádo řádilo na Slovensku: Termální lázně jsou mimo provoz, škody značné

Tornádo

Autor: Jan Hrabě

29. srpna 2023 16:18

Nejen z Česka jsou stále častěji hlášena pozorování tornád. Podezření na řádění rotujícího víru mají aktuálně také na Slovensku, konkrétně v obci Podhájska v okrese Nové Zámky. Značné škody utrpělo v noci na úterý zdejší vyhlášené termální koupaliště. 

O události informoval web tvnoviny.sk, který zatím píše o mimořádně silné vichřici, přičemž ale zmiňuje, že očití svědkové mluví o tornádu. Se značnou pravděpodobností řádění tornáda operuje i portál imeteo.sk. Odvolává se na průzkum škod z oblasti i data z okolních meteorologických stanic. 

Tornádo mělo dosednout na zem severně od obce Čechy a východně od obce Veľké Lovce pár minut po pondělní 23. hodině a následně postupovat směrem k termálnímu koupališti Podhájska. 

Provozovatel oblíbené atrakce už v noci upozornil zájemce o návštěvu, že koupaliště bude mimo provoz. "Vážení návštěvníci, z důvodu noční větrné smršti, která se prohnala areálem, je termální koupaliště do odvolání uzavřené. Na odstranění škod a opětovném otevření se intenzivně pracuje," vzkázal prostřednictvím facebooku.

Podle slovenských médií strhával silný vítr dřevěné stánky či ploty, dokonce převrátil karavan s mladou rodinou, které museli pomoci hasiči. Rozmary počasí se naštěstí obešly bez oběti na životech či vážnějšího zranění. 

Tornádo je silně rotující vír, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit velké škody. V Česku udeřilo to nejhorší před dvěma lety, konkrétně 24. června 2021, na Břeclavsku a Hodonínsku. Vyžádalo si šest lidských životů, stovky zraněných a miliardové škody.

Témata: Tornádo Slovensko